18:27, 7 березня 2021 р.
Рік з COVID-19: як все починалось та скільки людей померло?
Фото: Інтернет-джерела
У грудні 2019 року Всесвітня організація охорони здоров'я отримала інформацію випадки вірусної пневмонії в китайському місті Ухань. Вперше захворювання зареєстрували 31 грудня.
Вірус походить з великої родини коронавірусів, які можуть спричиняти як легкі захворювання типу застуди, так і серйозні, як, наприклад, атипова пневмонія. У лютому 2020 року захворювання, спричинене новим коронавірусом, отримало офіційну назву – COVID-19.
Найменування розшифровується як Corona Virus Disease 19 (Коронарнавірусна хвороба 19). У березні 2020 року ВООЗ оголосила у світі пандемію, в зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції.
У 2020 році, у рік пандемії, в Україні різко зросла смертність. Від різних хвороб, не тільки від Covid-19, померли більше людей, ніж у середньому за останні п'ять років. Чому помирало так багато людей? Скільки насправді жертв пандемії Covid-19, розбиралась ВВС News Україна.
У 2020-му показник смертності в Україні став найвищим за річний показник останніх п'яти років.
Минулого року в Україні померло на 35 тисяч більше людей, ніж у 2019 році. У 2019 році померли 581 тисяча українців, у 2020 - 616 тисяч. Це все дані Державного комітету статистики.
При чому найбільше зростання смертності відбувалося впродовж не всього 2020 року, а припало на кілька місяців осені-зими, коли в Україні був найбільший спалах пандемії. Якщо в середньому з 2015 по 2019 роки у вересні в Україні помирали 42 тисячі людей, то у 2020 році ця цифра зросла на 15% і становила вже 48 тисяч.
У жовтні і листопаді цього року рівень смертності також зростав, а у грудні досягнув піку, коли за місяць померло на 17 тисяч більше людей, ніж у середньому за п'ять попередніх років. У деяких регіонах у грудні смертність перевищила показники останніх п'яти років у 3-4 рази - у Київській, Дніпропетровській, Тернопільській областях.
То чому ж статистика смертності за 2020 рік показує настільки великі цифри?
Якби 2020 рік був звичайним роком, скоріше за все, ми б побачили таку саму кількість смертей, як місяць до місяця в попередні роки. Це називається очікувана смертність, яка вираховується за кількістю смертей у попередні роки.
За час пандемії коронавірусу у багатьох країнах світу померли більше людей, ніж у попередні роки. Це називається надлишкові смерті. Йдеться про смерті, що перевищують середні показники попередніх років. І їх більше навіть у тому разі, якщо відняти офіційні жертви Covid-19.
Зазвичай вчені пояснюють "надлишкову смертність" частково недостатньо точним підрахунком статистики Covid-19, частково - впливом пандемії на перевантаженість лікарів та медзакладів або іншими факторами.
То які причини надлишкової смертності в Україні?
У 2020 році від коронавірусу в Україні померло 18 тисяч людей. "Ці люди були б живі, якби не Covid-19", - говорив про коронавірусну статистику в Україні міністр охорони здоров'я Максим Степанов.
Але чи відображають офіційні дані Covid-19 українську реальність? Чи справді від коронавірусу померли лише 18 тисяч. Які причини такої високої надлишкової смертності у 35 тисяч?
Covid-19 далеко не в лідерах причин смертності українців. У 2020 році, як і у попередні роки, люди в Україні найчастіше помирали від серцево-судинних захворювань (інфаркти й інсульти), від онкологічних захворювань та нещасних випадків.
В гіпотезу, що люди в Україні восени масово почали помирати від інших хвороб, я не вірю, - говорить соціолог Андрій Косецький, який займається аналізом даних. - Я вважаю, що переважна більшість надлишкових смертей - від коронавірусу.
За його словами, в Україні тренд зростання загальної смертності повторює загальний європейський тренд.
Адже багато країн Європи у 2020 році мали вищий показник надлишкової смертності. Соціолог Косецький наводить приклади українських сусідів - Польщі, Угорщини, Чехії та Румунії. У цих країнах восени 2020 року надлишкова смертність перевищувала очікувану на 60%, а подекуди і на 100%.
Кількість смертей, пов'язаних із Covid-19, у 2020 році може сягати 40-60 тисяч, йдеться в останньому звіті науковців НАН. Це в кілька разів більше, ніж показує офіційна статистика.
Очільник МОЗ Максим Степанов і головний санлікар Віктор Ляшко неодноразово запевняли, що з офіційною коронавірусною статистикою все добре.
І скільки випадків COVID-19 виявляють, стільки смертей трапляється, все показують у щоденних зведеннях, тож жодного приховування інформації бути не може.
Коронавірус призвів до величезних змін у системі охорони здоров'я України. Коли під цю хворобу віддавали цілі відділення лікарень, а інші хвороби просто відходили на другий план.
"Надати допомогу людям з іншими хворобами, які нікуди не ділися, і займають в Україні перші місця по смертності, було проблемно. Пацієнтам допомагали за принципом "за можливості".
Якщо всю увагу, сили та ресурси спрямовувати на коронавірус - неодмінно погіршиться ситуація з іншими хворобами. Що зараз і спостерігається".
На причини високої смертності вплинули карантинні обмеження, відмова від планових госпіталізацій, відтермінування планових операцій, зменшення кількості медичного персоналу, який забрали на роботу з Covid-19.
Залякане коронавірусом населення до медичної допомоги ставиться так: "Краще посидіти та перетерпіти вдома, ніж їхати в лікарню, де ще заразять". А це призводить до пізніх госпіталізацій і запущених хвороб.
На початку березня в Україні зафіксували зростання смертності від Covid-19. За офіційними даними, від коронавірусу з часу початку пандемії в Україні померли 26 212 людей.
Читайте також:"У Кам'янці-Подільському ювілярів вітатимуть преміями".
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Чи плануєте Ви вакцинуватися від коронавірусу?
проголосували 103 відвідувачів
Так, як тільки це стане можливим.
19,4%
Ні, я проти вакцинації.
40,8%
Так, але лише після того, як буде підтвердження, що вакцина безпечна.
34,0%
Важко відповісти.
5,8%
Останні новини
19:43
21 листопада
11:33
21 листопада
17:30
19 листопада
ТОП новини
Оголошення
09:57, 18 листопада
09:57, 18 листопада
15:00, 11 листопада
09:57, 18 листопада
14:25, Вчора
live comments feed...
Коментарі