• Головна
  • На Кам’янеччині знайшли унікальну кам’яну стелу віком понад 4 тисячі років
13:37, 30 березня
Надійне джерело

На Кам’янеччині знайшли унікальну кам’яну стелу віком понад 4 тисячі років

Фото: автора зі світлин, наданих Новоушицьким історико-краєзнавчим музеєм

Фото: автора зі світлин, наданих Новоушицьким історико-краєзнавчим музеєм

Артефакт не має аналогів на правобережжі України.

У квітні 2023 року біля села Івашківці на Новоушиччині місцевий фермер розробляв землю під поле, викорчовуючи старий садок. Аж раптом з-під коріння трактор вивернув назовні кам'яну глибу. Очистивши її від землі, з'ясувалося, що це не просто звичайний камінь…

Знахідкою одразу ж зацікавилися науковці. Вони підтвердили: це унікальна кам'яна стела з антропоморфними рисами – тобто людиноподібна статуя. І що найбільш вражаюче – раніше подібних артефактів не знаходили на всій території Правобережної України.

Того ж року кам'яну статую передали до Новоушицького історико-краєзнавчого музею. Після огляду історики встановили, що її вік перевищує 4 тисячі років.

То що ж це за стела-статуя, чим вона унікальна, що вдалося з'ясувати в процесі дослідження, сайту "Є ye.ua" розповів Сергій Семенчук, кандидат історичних наук, доцент кафедри суспільних дисциплін Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії. Саме він наразі займається дослідженнями древнього артефакту.

Як виглядає Івашковецька стела

За словами Сергія Семенчука, це справді унікальна знахідка. Найдавніша в західному регіоні. І це єдина серед знайдених статуя такого типу і такого періоду на території всього правобережжя України.

Аналогів на цій території вона наразі немає, - каже пан Сергій. - Стелу виготовлено з дністровського вапняку. Це плоска чотирикутна плита, на якій чітко промодельовано голову, втягнуту в плечі, та, власне, чіткі прямокутні плечі. На фронтальній частині прокреслено руки, притиснуті до грудей, із розправленими п'ятьма пальцями. Нижче вирізьблений продовгуватий трикутник із незавершеними кутами у вигляді лука.

На Кам’янеччині знайшли унікальну кам’яну стелу віком понад 4 тисячі років, фото-1

Розміри стели – 1 метр 15 сантиметрів у висоту, 58,5 сантиметрів - у ширину та 32,5 – в товщину.

Як розповідає Сергій Семенчук, особливістю скульптури є детальне зображення верхньої частини тіла, що вказує на її культове або поховальне значення. Ноги на стелі не висічені, що узгоджується з традиціями монументального мистецтва давніх етнокультурних спільнот, адже такі стели вкопували в землю.

Також не виявлено на статуї деталей одягу.

Варто відзначити, що первісний художник приділив найбільшу увагу саме верхній частині тіла: голові, плечам, рукам та зброї. Ноги не були висічені взагалі, що є характерним для таких артефактів, - зазначає історик. 

На Кам’янеччині знайшли унікальну кам’яну стелу віком понад 4 тисячі років, фото-2

Яку функцію могла виконувати стела

Як розповідає Сергій Семенчук, є кілька версій щодо призначення цієї стели. Найбільш імовірні дві - намогильний пам'ятник або ж культова статуя.

Вона могла стояти на кургані, позначаючи місце поховання. Або ж могла бути встановлена і на давньому святилищі, пов'язаному з ритуалами, поклоніння чи жертовними обрядами. Щоб з'ясувати це, звісно ж, потрібно проводити дослідження території, де виявили знахідку. Це зможе дати більше відповідей.

Що відомо про походження стели

Івашковецьку стелу науковець датує добою бронзи – це кінець ІІІ – початок ІІ тисячоліття до нової ери. Щодо аналогів, то, за його словами, схожі прості антропоморфні стели були знайдені в селах Горохівка та Глибоке на Миколаївщині. Загалом таких артефактів на території України виявлено відносно небагато – трохи більше 20-ти. Згідно з дослідженнями Сергія Семенчука, подібні знахідки належать до ямної археологічної культури, яка домінувала на півдні та сході України. Це коли поховання здійснювали в ямах і біля входу в них й ставили такі намогильні статуї. 

На Кам’янеччині знайшли унікальну кам’яну стелу віком понад 4 тисячі років, фото-3

Проте Івашковецька знахідка, тобто наявність цієї стели на нашій території, де до цього не було виявлено жодних аналогів, - це поки справжня загадка. Як вона опинилася в нашому регіоні сказати складно. Адже для нашої території вони не характерні зовсім. Але вона є. І ще раз повторюся, це єдина статуя такого типу і такого періоду на території правобережної України, - пояснює науковець.

Воїн чи ні: про що свідчать зображення за стелі

Зображення лука, викарбуваного на стелі-статуї, дозволяє припустити, що це скульптура воїна. Проте, розповідає Сергій Семенчук, декілька днів тому разом з ним артефакт оглядав відомий археолог, завідувач відділом археології енеоліту та бронзової доби Інституту археології НАН України, доктор історичних наук, професор Віталій Отрощенко і висловив ще одне припущення.

Лук на скульптурах не завжди свідчить про те, що це зображення воїна. За словами Віталія Васильовича, лук міг бути не лише військовим атрибутом, а й використовуватися в різних обрядах, наприклад, шлюбних церемоніях. Щоб достеменно підтвердити якусь з теорій, будемо проводити подальші вивчення іконографічних зображень на стелі. Зокрема, поки не досліджена її тильна частина. Це зможемо зробити, коли стелу-статую виставлять вертикально. На тильній частині може бути зображення хребта у формі дерева, сагайдака і лука, що теж має сакральне значення.

На Кам’янеччині знайшли унікальну кам’яну стелу віком понад 4 тисячі років, фото-4

Утім, вже наразі зрозуміло, що поза сумнівом в стелі втілено образ пращура чоловічої статі. І серед елементів цього образу, звісно ж, лук.

Поки тривають дослідження артефакту, Ірина Малюгіна, директорка Новоушицького історико-краєзнавчого музею, зазначає, що пам'ятку готуються виставити в експозиції. Тож її зможуть побачити всі охочі, під час відвідин музею.

Додамо, що кам'яна скульптура – одна із форм монументального мистецтва давніх культур. Згідно з віруваннями предків каміння символізувало вічність, на відміну від дерев. Саме тому з каменю й створювали скульптури, надаючи їм антропоморфних та зооморфних рис.

На Кам’янеччині знайшли унікальну кам’яну стелу віком понад 4 тисячі років, фото-5

Ця стаття стала можливою за підтримки програми "Голоси України", яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією. 

Читайте також:"По Нігинському шосе горіла квартира".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#статуя #стела #науковці #камінь
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...