11:29, 5 грудня 2019 р.
Надійне джерело
Як проєкт "Тостер" перевіряв Кам’янець на доступність
Фото: "ye.ua"
Найменш доступними виявились залізничний вокзал та міська лікарня.Упродовж декількох місяців активісти ініціативи "Доступно.UA" інспектували українські міста на доступність для маломобільних людей.
Перші результати, цими вихідними, активісти презентували на Форумі інклюзивності у Києві. Інформує редакція сайту "ye.ua".
Проєкт має назву "Тостер" і за його результатами активісти планують створити перший рейтинг доступності українських міст. На Хмельниччині під "перевірку" потрапив Кам’янець-Подільський. Волонтери проєкту побували там у жовтні. Як проходила перевірка, яке місце Кам’янець-Подільський посів у рейтингу прозорості та чим запам’ятався кореспондентам "Є" розповів співзасновник ініціативи Дмитро Щебетюк.
Сам Дмитро, до речі, родом з Кам’янця-Подільського, але запевняє, що це не вплинуло на результат перевірки.
Кам’янець-Подільський потрапив в рейтинг з кількох причин. По-перше, ми обирали міста з населенням від 100 до 250 тисяч осіб. По-друге, намагались обирати міста де проєкт "Доступно.UA" раніше не був. І ще, окрім того, що Кам’янець гарне місто, я звідти родом – це теж спонукало його перевірити, - розповідає Дмитро Щербатюк.
Додає, що методологія перевірок складена таким чином, що там не може бути суб’єктивних моментів. Вона в більшості базується на діючих державних будівельних нормах. У процесі оцінки міст активісти перевіряли безбар’єрність вулиць, доступність аптек, закладів харчування, банківських та поштових відділень, транспорту та багато інших факторів.
Зокрема у Кам’янці-Подільському активісти перевірили 25 аптек, з них 2 виявились доступними для мало мобільних людей та сім частково доступних. Згідно з державними будівельними нормами, аптеки не мають права працювати, якщо вони є недоступними для маломобільних груп населення. Проте, за словами активіста, більшість аптек ігнорують цю норму.
Фото: "Є"
Також перевірка торкнулась перехресть, переходів та тротуарів. Основні критерії їхньої доступності: наявність тактильної плитки та нормативність її встановлення, наявність нормативного пониження бордюрної плити, кут його нахилу та відсутність додаткових бар’єрів. У Кам’янці-Подільському перевірили всі перехрестя та переходи у радіусі 500 метрів від центральної точки міста, оскільки це найбільш показово.
"Поза рейтингом мене засмутило Старе місто і те що Кам'янець втрачає багато туристичних можливостей і вже далеко позаду Львова, хоча в свій час вони були на рівні. Старе місто досі не відбудоване і занедбане, туди мало хто потрапляє. Всі знають про Кам’янець лише про місто де є фортеця і ще максимум про каньйон. А про те, що є Старе місто з цікавими історичними вуличками навряд хтось чув", - розповідає Дмитро.
В межах рейтингу активістів відмітили, що в місті досить важко пересуватися на візку.
В частині Старого міста майже немає переходів, багато високих бордюрів та й тротуари в жахливому стані. Тільки користуючись з того, що місто не густо заселене можна пересуватись дорогою бо тротуарами майже неможливо. В центрі трішки краще, але зовсім немає тактильної плитки та звукових сигналів для незрячих людей, - коментує Дмитро Щебетюк.
Окрім того, перевірку пройшли об’єкти громадського користування. Зокрема центральний залізничний вокзал набрав 2 з можливих 20 балів, це один з найгірших результатів. Центральний автовокзал набрав 9,5 з 20 балів, він найбільш відповідає нормам серед перевірених міст. А от центральна міська лікарня набрала 1 бал, міська рада набрала 3,5 та ЦНАП - 3 з можливих 20 балів. За всі перевірені локації та об’єкти інфраструктури Кам’янець-Подільський міг набрати 3446 балів, натомість отримав 755,5 - тобто 21,92 відсотка.
Так з шести перевірених міст Кам’янець-Подільський у рейтингу посів третє місце з показником виконання вимог у 21,92 відсотка, поступившись Івано-Франківську – 22,92 відсотка та Вінниці – 23,58 відсотка. Проте випередивши Тернопіль – 17,55 відсотка, Херсон – 12,41 та Миколаїв – 11,91.
За задумом, активістів результати перевірки з рекомендаціями будуть відправлені міській владі кожного міста, яке потрапило у рейтинг. З початком року перевірки ініціативи продовжаться. На весні, під час наступного етапу, до рейтингу приєднаються ще чотири українських міста: Чернігів, Суми, Черкаси, Полтава.
"Паралельно ми будемо повертатись у ті міста де вже були, для того аби відстежувати динаміку змін ситуації в місті. Для того, аби уникнути ситуації, коли хтось розповідає, що така спадщина залишилась від попередників. Також коли є контроль це підсилює відповідальність міської влади. Також часто рейтинг міста «топить" бізнес, тому потрібно їм нагадувати про цю ситуацію. Та важливою складовою є громада, яка підтримуючи цей рух, добивалась аби місто ставало кращим", - розповідає активіст.
Таким чином, за три роки, проєкт має охопити 50 міст України, де буде відстежуватися динаміка змін.
Довідково: Дмитро Щебетюк – український активіст, спортсмен, блогер, мандрівник, співзасновник ініціативи "Доступно.UA". У лютому 2011 року пошкодив хребет і отримав сильний струс мозку в результаті падіння, відтоді пересувається на візку. Дмитро Щебетюк є майстром спорту у плаванні, багаторазовий призер України, чемпіон України. По стрільбі з луку входить до резерву паралімпійської збірної. Увійшов до сотні найвпливовіших українців 2017 року за версією "ФОКУС" і до топу молодих українських лідерів віком до 30 років "30 Under 30" за версією "Kyiv Post". Спільно з Марго Гонтар є фундатором ініціативи "Доступно.UA", що з’явилася 3 грудня 2015 року, з метою моніторингу різноманітних закладів на їхню доступність для людей з інвалідністю.
Читайте також:"Безвісті зник 27-річний кам'янчанин".
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:30
19 листопада
16:41
19 листопада
14:23
19 листопада
13:03
19 листопада
Оголошення
08:34, 9 листопада
08:34, 9 листопада
09:17, 7 листопада
20:03, 10 листопада
11:59, 19 листопада
21
live comments feed...
Коментарі