• Головна
  • Офтальмолог Ірина Дачківська впевнена, що новітнє обладнаня привабить у Кам'янець пацієнтів з інших областей
15:53, 6 вересня 2018 р.
2
Надійне джерело

Офтальмолог Ірина Дачківська впевнена, що новітнє обладнаня привабить у Кам'янець пацієнтів з інших областей

Фото: Кам'янець-Подільський госпітальний округ

Фото: Кам'янець-Подільський госпітальний округ

"Турбота про здоров’я має прищеплюватися не лише з дитинства, а й підтримуватися на рівні держави", - у цьому переконана лікар-офтальмолог першої категорії Центральної районної лікарні Ірина Дачківська.

Надзвичайно скромна, виважена й толерантна, Ірина Василівна, як і всі професіонали, соромиться розповідати про свою роботу. Каже, що так, як вона, працює сотні колег у білих халатах - часто на голому ентузіазмі, з мінімальним набором апаратів, але з великим бажанням допомогти людям. 

Про розвиток кам’янецької офтальмології багато говорити не доводиться - і на це є свої причини. 

- Якби місцева влада й народні обранці виявили бажання й зацікавленість, у Кам’янці-Подільському давно би діяв офтальмологічний центр, - каже Ірина Василівна. - А так сьогодні ми маємо картину, коли переважна більшість людей, які мають проблеми із зором, їдуть лікуватися в сусідні міста, у ті ж Чернівці, Львів, Київ. У нас достатньо молодих і перспективних спеціалістів, професіоналів своєї справи, які би працювали в такому центрі. Він має діяти на рівні держави й належним чином фінансуватися, бо людина, яка має кошти, знайде і висококласних лікарів, і відповідну клініку, звичайно приватну.

А що робити бідним пенсіонерам? У них немає грошей на дороговартісні операції та лікування. Сьогодні наше населення старіє, молодь виїжджає за кордон, тож кількість пацієнтів з хворобами очей невпинно зростає.

- Ірино Василівно, який відсоток людей літнього віку має проблеми із зором?

- Приблизно половина, тобто кожен другий. Серед найбільш поширених захворювань - катаракта, глаукома, вікова маколодистрофія. Загалом поява цих захворювань обумовлена природним старінням організму. З віком судини старіють, а до ока взагалі веде лише одна артерія, яка харчує сітківку. 

До прикладу, глаукома - захворювання очей, що з’являється внаслідок підвищення внутрішньоочного тиску. Лікування здійснюється за допомогою консервативного або оперативного втручання. У першому випадку очні краплі коштують в межах 200-500 грн. Скажіть, чи кожен пенсіонер може собі дозволити купувати щомісяця такі препарати? Зазвичай хвороба веде до сліпоти. Тож основне завдання і пацієнта, і лікаря - зробити все можливе, щоб людина могла сама себе обходити.

- Трапляються випадки, коли пацієнти роблять операції в приватних офтальмологічних центрах, а доліковуватися приходять до Вас?

- Буває всіляке, від цього ніхто не застрахований. Усе залежить від лікаря. 

Варто розуміти, що око - це частина мозку, винесена на периферію. Аби його пролікувати, треба спочатку провести низку обстежень, зокрема в стоматолога, ЛОР-лікаря, зробити кардіограму, з’ясувати можливі причини появи тієї чи іншої хвороби, й аж після того братися за лікування. Іноді ми думаємо, що проблема криється в чомусь одному, а на практиці з’ясовується, що все було не так. Індивідуальний підхід має бути до кожного пацієнта.

- Якщо до пенсіонерів певні хвороби очей підкрадаються з віком, то що можна сказати про молодь. На які хвороби страждає молоде покоління?

- Безумовно, це короткозорість, або міопія. Нинішнє покоління живе в світі інформаційних технологій з великим зоровим навантаженням. Усі ці гаджети, комп’ютери аж ніяк не сприяють здоров’ю очей. У вільний час ми що робимо? Правильно, занурені або в телефон, або планшет. Світ невпинно рухається вперед, і нам здається, що найбільш важливо - не загубитися в цьому інформаційному потоці. 

Зазвичай короткозорість розвивається в дитинстві й уперше виявляється, коли дорослі помічають, що дитина відчуває труднощі з читанням написів на дошці в школі чи мружиться при перегляді фільмів, або дивлячись далеко. Короткозорість продовжує посилюватися протягом усього підліткового віку, у деяких випадках може супроводжуватися астигматизмом.

Попередити розвиток хвороб дуже просто - вести здоровий спосіб життя, більше часу проводити на свіжому повітрі. 

- Якщо ж у людини є проблеми із зором, що робити в такому випадку?

- Найпростіший варіант - гімнастика для очей. Вона займає кілька хвилин щодня, але тренує м’язи ока, доволяє їм бути якомога пластичними довгий час. Вісім вправ допоможуть вам підтримувати зір у нормі, або ж припинити прогресування тієї ж короткозорості. Це горизонтальні рухи очей - вправо-вліво; рухи очними яблуками вертикально - вгору-вниз; рухи очима по колу - за годинниковою стрілкою і в зворотньому напрямку; рухи очима по діагоналі; зведення очей до носу; інтенсивне стискання розкриття очей в швидкому темпі; часте кліпання; робота очей на відстані. Кожну вправу рекомендується повторювати не менше 10 разів.

- Ірино Василівно, з розвитком нових технологій багато людей надає перевагу носінню контактних лінз замість звичних окулярів? Наскільки безпечними вони є, і взагалі що краще - лінзи чи окуляри?

- Не можна визначити, що краще, адже контактна лінза є альтернативою окулярам. До прикладу, ви не зможете її одягнути у випадку найменшого запалення ока, при цьому окуляри можна носити безпроблемно. Зазвичай лінзи поділяються на щоденні, місячні (так звані "день-ніч"), 3-місячні, піврічні та річні. Три останні взагалі-то передбачені для країн третього світу. Лінзи потребують відповідного догляду. Їх потрібно зберігати у спеціальних контейнерах, защораз змінювати розчин.

Не можна перевищувати допустимий термін їхнього носіння. Звичайно, вони зручніші за окуляри, адже не мають кута заломлення. Проте в жодному разі вони не мають слугувати єдиним варіантом протидії хворобі. Варто пам’ятати, що довготривале носіння контактних лінз має свої, іноді не вкрай приємні наслідки - частіше за все вони пов’язані з рогівкою - виразка, деформація, патологія епітелію та інші.

- Чи забезпечені офтальмологи Центральної районної лікарні необхідним обладнанням для обстеження пацієнтів?

- Найбільший помічник на сьогодні - прямий офтальмоскоп, за допомогою якого проводимо першочергові обстеження. Маємо факомашину, яка дозволяє проводити оперативні втручання на оці при катаракті та глаукомі. Є УЗД-апарат, за допомогою якого можна зробити ультразвукове дослідження ока. Звичайно, хотілося б кращого забезпечення, але сподіваємося, що створення госпітального округу дозволить відкрити на його базі офтальмологічний центр, в якому лікуватимуться не лише жителі Кам’янеччини, а й сусідніх областей.

Джерело: газета "Ключ"

Читайте також: "Безкоштовні ліки в Україні: як дізнатися, які препарати в лікарнях видаються безкоштовно"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Про відомих кам'янчан (письменники, художники, спортсмени, громадські діячі).
4,3%
Суспільні теми.
26,3%
Політична тематика.
2,6%
Спортивні теми (змагання, чемпіонати, турніри та інше).
8,6%
Культура (фестивалі, анонси подій, дозвілля міста).
23,7%
Кримінал (крадіжки, пограбування, розслідування, судові справи).
22,0%
Теми глобального масштабу.
10,3%
Релігія (релігійні заходи, свята, пам'ятні дати).
2,2%
#ірина дачківська #лікар
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
Станіслав Пендовський
9 січня 2021 р., 13:40
Доброго дня чи робите операцію на глаукома ока скільки приблизно коштує і чи є якісь пільги
Оголошення
live comments feed...