• Головна
  • Чи боляче б'ють санкції і чи вистачить у Путіна грошей для війни?
11:53, 7 березня 2022 р.
Надійне джерело

Чи боляче б'ють санкції і чи вистачить у Путіна грошей для війни?

Фото: Інтернет-джерела

Фото: Інтернет-джерела

"Путін готовий воювати до повної руйнації Росії". Розповідає Максим Миронов, професор економіки та фінансів бізнес-школи IE Business School.

Скажіть як економіст – що зараз відбувається з економікою Росії?

Просто сьогодні поки що нічого страшного, але незабаром все буде жахливо.

Росія вже намагається пом'якшити удар по економіці, наприклад, збільшивши ключову ставку до 20% і вимагаючи експортерів продавати 80% своєї валютної виручки.

Далі можуть піти вже не економічні заходи, а заборони та ліміти: заборона на продаж валюти населенню чи обмеження – наприклад, можна купувати лише $200 чи $500 на місяць.

Як довго РФ зможе стримувати курс рубля?

Офіційний курс можна тримати скільки завгодно. Он у Радянському Союзі багато років долар був по 63 копійки.

У Росії просто буде офіційний та чорний курс рубля. Вже запровадили 12-відсотковий податок на купівлю валюти. Це вже по суті подвійна система: курс на папері та курс у житті.

Російську нафту та газ більше не хочуть купувати. Або купують із великим дисконтом. Як це б'є по економіці РФ?

Ситуацією із продажем нафти – найсильніший удар по економіці. Руйнуються виробничі ланцюжки, ніхто не хоче торгувати з Росією.

Якась частина експорту нафти піде на інші країни, які погодяться купити. Але це буде з великим дисконтом і явно замало.

А потім – "Газпром" під санкціями і неясно, куди він зможе ці гроші витратити.

Зараз усі західні компанії зупинили свої заводи у Росії. Імпорт машин та «АвтоВАЗ» теж спинились, бо не вистачає якихось комплектуючих. Їх не вистачає на три копійки, але без них ніяк.

Через якийсь там гвинтик чи чип не можеш випустити машину. І така ситуація буде у всіх галузях.

Нафтова галузь залежить від імпорту устаткування. Якщо чогось немає, одразу страждає видобуток.

Ефект буде величезний, тому що все дуже складно. Думаю, ВВП упаде на 15–20%.

На скільки місяців вистачить запасів – запчастин, резервів?

Зараз золотовалютні резерви як валіза без ручки – начебто вони є, а начебто й ні. Половину заарештовано, а другу міжнародні банки відмовляться купувати в обмін на долари, щоб самим не потрапити під санкції.

А щодо комплектуючих: запаси є на місяць-два. Бачите, у "АвтоВАЗу" навіть на тиждень не вистачило. Невигідно тримати великий запас комплектуючих. Коли маєш великий запас комплектуючих, ти відволікаєш купу оборотних коштів.

Ось відкрийте свій холодильник. Скільки у вас їжі? Ніхто не тримає комплектуючих на пів року наперед.

Як довго РФ зможе продовжувати війну? Коли у Путіна закінчаться гроші?

Як говорив Борис Нємцов, Путін не товаришує з головою, тому продовжуватиме до кінця. Грошей вистачить – на війну у Росії завжди знайдеться. Путін готовий воювати до повного руйнування Росії.

Але є проблема: люди можуть почати бунтувати. Президент "Аерофлоту" пішов у відставку, злиняв якийсь топовий чувак із Сбербанку; думаю, зараз і решта топових чиновників будуть звалювати.

Плюс, немає точних даних щодо загиблих. Дані України та Росії відрізняються у 10 разів. Правда десь посередині. Але чим більше буде похоронок, тим нижче падатиме мораль російських військ.

З нафтою та економічними санкціями ясно. А що для Росії означає масовий вихід з ринку брендів на кшталт Disney, IKEA, Apple, H&M та Zara?

Це повернення до "дев'яностих"; знову з'являться "човники", які шмотки привозитимуть із Китаю, Індії. Торгівля відкотиться на 30 років тому.

І річ тут не лише в тім, який відсоток економіки постраждає, йдеться про якість. Для прикладу: у вас може бути смартфон Apple, а може бути кнопковий – і те, й інше телефон.

Apple і Samsung вже заявили, що йдуть із Росії. Якісь телефони точно будуть. Можливо, навіть їхня кількість не зміниться, але це буде інша якість.

Та сама історія з одягом: люди не ходитимуть вулицями голі – якісь шмотки будуть. Але досвід покупок у магазині та на ринку зовсім різний.

Буде деградація якості в усіх напрямках.

А як буде у регіонах?

На них ефект буде набагато гіршим. Жителям Москви доведеться відмовитися від одягу Zara, але вони все-таки багаті, у них вистачить на їжу. А їжа підстрибне втричі і людям у регіонах буде складніше.

Для розуміння масштабу: частка імпортного насіння у сільському господарстві РФ – 40%, а насіння картоплі – 90%.

Чи є ще якісь економічні санкції, які може запровадити Захід?

Немає сенсу тиснути ще сильніше на економіку, це просто неефективно. Потрібно в інший бік думати. Краще буде, якщо Євросоюз голосно публічно запропонує всім російським військовим здатися в полон та отримати політичний притулок у будь-якій європейській країні.

Російську економіку вже практично зруйновано. Якщо вона буде зовсім у руїнах, нічого хорошого не буде.

Скажу непопулярну думку. Багато в чому у тому, що відбувається, винний Захід. У "дев'яностих" Росію кинули напризволяще, до ладу не допомагали і принижували з усіх фронтів. Був ефект нацистської Німеччини: принижений народ набрався сили і вирішив відновити справедливість та честь.

Ось зараз відбувається таке саме. Тому що не лише Путін розв'язав цю війну, більшість росіян підтримує її.

Якщо зовсім знищити економіку Росії і зробити її злиденною – Росія відступить, подітися нікуди, але це буде лише накопичена ненависть до цих санкцій, до цих злиднів.

Час уже не батогом, а пряником. Можливості батога щодо економіки Росії – вони не те, що вичерпані, Захід перегнув палицю. Економіка у руїнах, російські компанії коштують нуль, а Путін не зупиняється. Коли лікують тебе, якщо ліки не допомагають, потрібно пробувати інші.

Наскільки санкції проти найбагатших активів ефективні?

Це правильна та хороша штука, що у всієї еліти, чиновників потрібно відбирати та конфісковувати активи. Гаряче підтримую.

У Путіна багато років був такий собі контракт із елітою: лояльність в обмін на корупцію. А зараз Путін фактично розірвав цей контракт. Усі олігархи втрачають яхти, будинки, вони починають думати, "чи потрібен нам Путін".

Читайте також:"В Україні створили Telegram-канал з пошуку дітей під час війни".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#війна #росія #україна #білорусь #руйнація #економіка #фінанси #рубль #імпорт #бренд
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...