• Головна
  • У Кам'янці-Подільському збільшилась захворюваність на кашлюк
15:10, 10 лютого 2020 р.
Надійне джерело

У Кам'янці-Подільському збільшилась захворюваність на кашлюк

Фото: "medicalanswers.com.ua"

Фото: "medicalanswers.com.ua"

За останній час, незважаючи на чималі досягнення в медицині, було подолано багато хвороб, але кашлюк залишається однією з найбільш небезпечних інфекцій.

Коклюш (кашлюк) – інфекція, що вражає дихальну систему і супроводжується нападоподібним кашлем. Напади кашлю при коклюшу практично неможливо зупинити ні медикаментозно, ні за допомогою процедур або маніпуляцій. Повідомляє бактеріолог Кам‘янець-Подільського міськміжрайонного відділу ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України" Т. Хворостовська.

Для коклюшу характерна повна відсутність до нього вродженого імунітету. За статистикою ВООЗ у світі від коклюшу кожного року помирають близько 60 тис нещеплених дітей. Хочеться звернути увагу, що і в нас збільшилась захворюванність на кашлюк в порівнянні з 2018 р. (місто - 3 випадки, район - 1). Зареєтровано 12 випадків по місту Кам’янець-Подільський. Лабораторно підтверджено (серологічні реакціі ПЦР) - 9 випадків. 9 дітей лікувались амбулаторно, 3 - госпіталізовано. Діти до 1-го року - 1 випадок, 1-4 роки - 7 дітей, 5-9 років - 3 дитини, 10-14 років - 1 дитина.

В Кам’янець-Подільському районі зареєстровано 3 випадки. Лабораторно підтверджено (бактеріологічні посіви) - 2. Всіх 3-х дітей госпіталізовано. 2 дитини віком від 1 до 4 років, 1 дитина - 10-14 років. Перший опис кашлюка з’явився ще в ХVІ столітті і, як не сумно, залишається актуальною хворобою і до сьогодні, адже спричиняє високий рівень захворюваності, а іноді навіть може мати летальний результат, особливо у дітей до 2-х років. Діти більш старшого віку та дорослі також можуть мати важкі форми кашлюка або нетипову клінічну картину. Часто кашлюк у дорослих може проявлятися у вигляді тривалого кашлю, який також є джерелом інфекції для інших. Підхопити кашлюк дуже легко, оскільки хвороба передається повітряно-крапельним шляхом, під час кашлю і чхання.

Тому бажано тримати дистанцію з людьми, які постійно кашляють, тому що збудники інфекції при кашлі є активними на відстані до 3-х метрів.В основному на коклюш хворіють діти і підлітки, проте це частково пов’язано з тим, що дорослим свого часу робилося щеплення від коклюшу, а щеплені хворіють рідко. Якщо людина, щеплена від коклюшу, все ж на нього захворіє – то розгорнутої симптоматики коклюшу не буде. Буде схоже на звичайне вірусне захворювання, і заразитися від такого носія можна запросто.

Джерело інфекції при коклюшу – тільки хвора людина. Тому корисно тримати дистанцію з людьми, що активно кашляють. Захворювання має циклічний характер, тобто піки захворюваності спостерігаються кожні 2-5 років.Розвиток захворювання Збудник кашлюка – це паличка Борде-Жангу, яка, потрапивши в дихальні шляхи, починає виділяти токсин. Токсин діє на кашльові рецептори в дихальних шляхах, в результаті чого з’являється багато в’язкого слизу, а у головний мозок передається сигнал, де формується "кашльова домінанта", яка, в свою чергу, є центром збудження, завдяки якому розвивається сильний спазматичний кашель та навіть зупинка дихання.

Навіть якщо лікар правильно підібрав антибіотик і ви вбили паличку коклюшу, захворювання ще довго буде турбувати. Напади кашлю можуть тривати до трьох місяців. Постійний сильний кашель може призвести до кровохаркання і крововиливів склер ока, мозкових крововиливів, тріщини ребер. Також небезпечними ускладненнями можуть бути отит, пневмонія, енцефалопатія, зневоднення, втрата ваги та судоми.

Особливо небезпечні ці напади для маленьких дітей. Напад кашлю при коклюшу може призвести до зупинки дихання. Вкрай важливо постійно чергувати поруч з хворою дитиною. Тому дуже важливо пам’ятати, що діти раннього віку обов’язково повинні лікуватися у лікарні. Кількість приступів кашлю може доходити до п’ятдесяти на добу. Згодом при захворюваннях дихальної системи і навіть при звичайній застуді напади кашлю можуть повертатися. Це не є ознакою повторного захворювання, а просто залишкові явища вже перенесеного. Для того щоб зменшити кількість нападів кашлю, потрібно уникати станів, що викликають кашель: Проводити двічі на добу вологе прибирання. На час прибирання хворого з кімнати виводити: Їсти небагато, не гаряче, не гостре, напіврідке. Не засмучувати хворого.

Кашльовий центр не так далеко від центру відповідального за сльози. Будьте уважні до кашлю дитини і, за можливості, проведіть вакцинацію проти цього неприємного захворювання.

Симптоми коклюшу: перші сім – десять днів захворювання все дуже схоже на звичайний респіраторний вірус: нежить, чхання, помірне підвищення температури. Відмінністю від звичайного вірусу служить тільки кашель. Крім того, що він навіть на ранніх етапах розвитку захворювання нападоподібний, на кашель не діють протикашльові засоби.Наступні два тижні коклюш проявляє себе в усій красі: постійні напади кашлю з виділенням в’язкої мокроти. Під час нападу обличчя може ставати червоним, очі наливаються кров’ю. Як правило, інкубаційний період кашлюка становить від 3 до 12 днів (частіше 5-7). Але судомний кашель продовжується 3-4 тижні, невдовзі приступи стають значно меншими, але сама хвороба може затягнутися від 6 до 14 тижнів, тому часто кашлюк ще називають "сто днів кашлю". Для немовлят це страшно і небезпечно тим, що вони можуть просто перестати дихати, навіть не кашляти.

На початку хвороба нічим не відрізняється від звичайного ГРЗ. Першими симптомами може бути загальне нездужання, невисока температура 37,5-37,7º, сухе покашлювання, нежить. Цей період називається катаральним і триває до 2 тижнів. В типових випадках кашльові приступи поступово стають сильнішими, спазматичними. Напади судомного кашлю починаються раптово, проявляються серією кашльових поштовхів. Потім спостерігається шумний вдих-реприз, що відбувається за рахунок того, що людина між кашльовими поштовхами робить вдих, а голосова щілина спазмована. Це призводить до нестачі кисню і тому страждає нервова система, яка в дітей дуже вразлива. На жаль, на початку кашлюк важко діагностувати, оскільки він нагадує інші захворювання, при яких дитина кашляє, такі як ГРЗ, трахеїт, бронхіт.

Але якщо згодом немає поліпшення стану або є ще діти з подібними симптомами, то лікар повинен запропонувати обстеження на кашлюк. Залежно від тривалості хвороби беруться мазки з носоглотки на посів, ПЦР або аналіз крові на специфічні іммуноглобуліни. В загальному аналізі крові можуть бути характерні зміни – лейкоцитоз за рахунок лімфоцитозу, прискорення швидкості осідання еритроцитів.Лікування інфекції Немовлят, особливо перших шести місяців життя та маленьких дітей з важкими формами кашлюку та ускладненнями та обов’язково треба лікувати в стаціонарі.

Для дітей більш старшого віку можливе лікування вдома, але при забезпеченні необхідних умов, а саме: свіже прохолодне зволожене повітря та довгі прогулянки на вулиці, а також велика кількість спожитої рідини. Під час лікування інфекції майже завжди призначається антибіотик, але треба пам’ятати, що кашель не припиняється, якщо навіть кашлюкова паличка вже вбита. Лікар повинен звернути увагу батьків, у яких випадках потрібно їхати до стаціонару, а коли можна продовжувати лікування вдома.Найкращим способом профілактики кашлюка є вакцинація.

На сьогодні існують два типи вакцин – ацеллюлярна та цільноклітинна. Відрізняються вони тим, що в цільноклітинній вакцині присутня вбита кашлюкова паличка, а в ацелюллярній лише декілька антигенів. Дія їхня однакова, але на цільноклітинну вакцину частіше виникають побічні реакції, такі як підвищення температури тіла та почервоніння у місці введення, але ці реакції швидко проходять.

Вакцина від кашлюка входить до складу комплексних вакцин. Щеплення від дифтерії, правця та кашлюку проводяться календарно за віком: у 2 місяці, 4 місяці, 6 місяців та у 18 місяців. Після вакцинації імунітет поступово знижується, приблизно через 5 років, а через 12 зовсім зникає.

Тому важливо проводити ревакцинації дітей старшого віку та дорослих, особливо тих, хто планує контактувати з немовлям. На жаль, в Україні щеплення від кашлюку не внесене у календар вакцинації у дорослих, хоча в багатьох країнах рекомендовано щеплювати підлітків, дорослих, особливо вагітних жінок, оскільки саме вони становлять найбільшу небезпеку для новонароджених, якщо самі захворіють.

Перенесений кашлюк не є протипоказанням до вакцинації проти цієї хвороби. Раніше існувала думка, що кашлюк лікується польотом на літаку. Це пов’язано з тим, що при сильних позитивних емоціях, домінанта кашлю слабшає, тому побільше позитивних емоцій. Вони допоможуть скоріше позбавитися цієї хвороби.

Читайте також: "На Кам'янеччині вилучили майже 3 тисячі літрів фальсифікованого алкоголю".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кашлюк #захворюваність #здоров'я
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...