• Головна
  • Чи виходить український бізнес на ринок ЄС?
15:43, 6 листопада 2019 р.
Надійне джерело

Чи виходить український бізнес на ринок ЄС?

Фото: "МЕДІА-ХАБ "ТВОЄ МІСТО"

Фото: "МЕДІА-ХАБ "ТВОЄ МІСТО"

Країни Європейського Союзу є головним торговельним партнером України, частка яких в зовнішньоторговельному обороті товарів і послуг України за підсумками 2018 року становила 41,1%.

Країни ЄС також визначені країнами у фокусі згідно з Експортною стратегією України на 2017-2021 роки поряд з двадцятьма іншими, тобто перспективними країнами для експорту українських товарів та послуг. Як малий та середній український бізнес використовує можливості для експорту, розповідає Ольга Гвоздьова, керівниця відділу з організації надання аналітичних послуг Офісу з Просування Експорту.

Офіційним джерелом із актуальними статистичними даними щодо розвитку та експортної діяльності малого і середнього підприємництва є Державна служба статистики. Так, за даними Держстату, лише 4,9% усіх суб’єктів малого і середнього підприємництва провадять діяльність з експорту товарів та послуг. При цьому в 2017 році експорт малих і середніх підприємств склав 9866,2 млн дол. США (або 22,8% від усього обсягу експорту). Мікро підприємства та ФОП рахуються окремо. - у 2017 році їх сукупний експорт склав 2 млрд 127 млн дол. США, або 5% експорту України. Найбільше експортерів-МСП серед підприємств переробної промисловості (48%), оптової та роздрібної торгівлі (25%) та сільського господарства (15%). Однак в Україні існує проблема обмеженості статистичних даних щодо малих та середніх підприємств, що не дає в повній мірі проаналізувати розвиток експорту саме МСП. Так, Держстат не публікує інформацію щодо експорту МСП за географічною структурою.

Які регіони експортують найбільше і які товари?

Щодо регіонального розподілу, за даними Держстату за 2017 рік найбільше експортерів товарів серед малого та середнього бізнесу в м. Київ (20% серед загальної кількості МСП-експортерів), які експортували у 2017 році товарів на суму 3795 млн дол. США. В лідери також входить Харківська область (8,1% та 417 млн дол. США відповідно), Дніпропетровська область (7,6% та 378 млн дол. США), Львівська (6,3% та 472 млн дол. США) Київська область (6,3% та 424 млн дол. США) та Одеська область (5,9% 510 млн дол. США). Найменша кількість експортерів серед МСП – в Луганській області (0,7% та 43 млн дол. США). Схожий регіональний розподіл зберігається і серед клієнтів Офісу з просування експорту серед малих і середніх підприємств.

Серед клієнтів Офісу з просування експорту переважна більшість - це малі та середні підприємства. Серед активних експортерів-МСП до ЄС - продукти рослинного походження та готові харчові продукти. Високий потенціал експорту на ринки ЄС має також хлібобулочна та кондитерська продукція. Окрема категорія харчових продуктів українського походження, яка заслуговує на увагу - органічна продукція, яка користується широким попитом серед європейських споживачів. За результатами 2018 року Україна посіла 4 місце серед найбільших постачальників органічної продукції до країн ЄС, експортувавши за обсягом 266,7 тис т Однак така продукція потребує додаткової сертифікації, а значить фінансових та часових витрат для українських виробників.

Наступна категорія - це меблева продукція. Експорт українських меблів до країн Європейського Союзу стрімко зростає: якщо в 2016 року ми експортували 398 млн дол. США меблів всіх категорій, то за результатами 2018 року - вже 625 млн.

Українські МСП експортують також товари легкої промисловості, починаючи просування власного бренду за допомогою онлайн продажів або під private label (виконуючи замовлення для закордонної торгової марки).

В сфері послуг найбільш перспективним залишається ІТ сектор: загалом у 2018 році обсяги українського експорту ІТ-послуг зросли до 2 млрд дол. США, при цьому головним імпортером наших послуг є саме ЄС з обсягом 806,4 млн дол. США за попередній рік.

Вихід на ринок ЄС: які виклики?

Серед головних труднощів, які компанії-клієнти Офісу називають при виході на ринок ЄС, є складність пошуку клієнта, необхідність адаптації товару під вимогу ринку та клієнта, а також нестача інформації та знань про вимоги на ринку ЄС; нестача фінансування експортної діяльності, труднощі з логістикою, а також внутрішні проблеми та неготовність самих компаній. Крім того компанії вказують високу конкуренцію з боку місцевих товаровиробників на ринку ЄС та недостатню довіру до бренду України.

Офіс з просування експорту функціонує для допомоги таким компаніям в подоланні цих труднощів, розвитку експортних компетенцій та налагодженні співробітництва та партнерства та промоції українських товарів та послуг за кордоном.

Так, у 2018 році Офісом разом з партнерами було опубліковано на сайті 5 секторальних оглядів країн Європейського Союзу, проведені освітні заходи для презентації цих досліджень, організовано бізнес-місії в 4 країни Європейського Союзу. Крім того, консультанти Офісу допомагають українським МСП знайти партнерів за допомогою Європейської мережі підприємств (EEN).

В цьому році Офісом разом з партнерами був запущених Хелпдеск для експортерів до ЄС - інформаційна веб-сторінка, яка стане в пригоді експортерам, які тільки планують підкорювати ринок ЄС та хочуть розібратися в особливостях європейського регулювання безпечності продукції.Хелпдеск містить інформацію про тарифи, квоти, правила походження та основи вимоги до товарів на ринку ЄС, детальний огляд для 10 груп товарів та рекомендації де шукати додаткову інформацію для інших груп товарів.

"Vox Connector", спеціально для "3849.com.ua" - Сайту міста Кам'янця-Подільського.

Читайте також: "Кам'янецьким рятувальникам гості із Польщі подарували необхідне обладнання".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Голос міста
Так, однозначно!
55,8%
Ні, не варто!
44,2%
#ЄС #торгівля #партнери
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...