
13:27, 5 червня 2018 р.
Чи готова Україна до скасування мораторію?

Європейський суд з прав людини визнав, щозаборона в Україні на купівлю та продаж земель сільськогосподарського призначення порушує Європейську конвенцію з прав людини. Відповідне рішення він ухвалив у справі "Зеленчук та Цицюра проти України".
Як далі можуть розвиватися події, чи існує реальна можливість його скасування та чи готова до цього країна – коментує Денис Нізалов, консультант Світового Банку із земельних питань.
Про те, що Україна не готова, - мова йдеться вже 17 років. Проте, наразі у вільному обігу вже знаходяться приблизно 2,5 млн га с/г земель: землі ОСГ (для ведення особистого селянського господарства), садівництва, городництва і деяких інших категорій. Тобто технічно і юридично є всі необхідні умови для обігу (крім мораторію, що штучно забороняє це робити).
Крім того, існує тіньовий обіг підмораторної землі, який не регулюється, не захищає власника, і часто призводить для втрат як з боку фермерів, так і з боку власників паїв.
У мораторії, насамперед, зацікавлені великі землекористувачі та учасники корупційних схем. Бо за умов обмеженого обігу, ціни оренди залишаються чи не найнижчими в Європі (і це чи не найбільш родючі землі).Корупціонери наживаються на підтримці напівлегальних схем, «безкоштовній» приватизації, на розпорядженні незареєстрованими державними і комунальними землями. Часто саме ті, хто отримує вигоду від таких схем, намагаються просувати думку, що Україна не готова до скасування мораторію.
Європейський суд визнав, що мораторій порушує Європейську конвенцію з прав людини та Конституцію України, порушує права приватної власності 7 млн власників паїв, держави (як власника земель державної власності) та місцевих громад (як власників комунальних земель).
Проте зауважу: мораторій не просто порушує права, він дискримінує власників паїв відносно власників інших категорій земель, які безперешкодно можуть розпоряджатися ними.
Досить часто, власники паїв - це люди похилого віку, сільські пенсіонери. Середній вік власника паю -близько 60 років, буває, що ці люди фізично не можуть обробляти землю,не можуть відстоювати свої права.
Нещодавно фермер з Тернопільщини поставив питання: поясніть, як може бути, що в межах одного поля, поруч з нами, є ділянка ОСГ, яку власник вільно купив і може, при бажанні, продати. А поруч пай знаходиться у власності бабусі, який вона не може продати, наприклад,щоб поставити новий котел у хаті чи нові вікна, купити теплий одяг чи ліки. Орендна плата зробити цього не дозволяє. Де справедливість? Чи ми не є громадянами однієї країни?
На сьогоднішній день більш, ніж один мільйон власників паїв померли, не маючи можливості реалізувати своє право власності. Приблизно 400 тисяч з них не передали цю землю у спадщину,фактично понад 1 млн. га залишається «безхозною» та повертається у власність держави.
Окрім власників паїв, від скасування мораторію виграють і фермери. Нашим експертам власне фермери часто зауважують, що за умов мораторію, вони не мають доступу до фінансування. На сьогодні фермери мають близько 1,5 млн га с/г земель. За умов вільного обігу, цей актив може буде використаний як для залучення обігових коштів, так і для довгострокових інвестицій, в т. ч. і для покупки землі.
По-друге, приватні землі, як актив фермерів, збільшиться у вартості у декілька разів.
По-третє, мораторій – це невизначені правила гри. Скасування мораторію зробить їх більш прозорими, що, в свою чергу, допоможе залучити кошти в тваринництво, садівництво, ягідництво, органічне виробництво, тощо. А це вже - нові робочі місця і розвиток сільських громад.
Як експерт, сподіваюсь, що питання скасування мораторію вирішиться ще цього року і земля стане джерелом зростання добробуту власників, фермерів, сільських громад і всієї країни.
Коментар вперше було опубліковано на ресурсі Волинь-онлайн https://volynonline.com/moratoriy-na-zemlyu-zahist-chi-diskriminatsiya-zemlevlasnikiv/
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Опитування для сильної половини людства: на що ви звертаєте увагу при знайомстві з жінками?
проголосувало 245 відвідувачів
На зовнішність
42,4%
На стиль та охайність
29,4%
На інтелект
17,6%
На фінансову незалежність
1,6%
На дотепність
9,0%
Останні новини
19:09
31 березня
19:01
31 березня
18:55
31 березня
18:49
31 березня
14:02
30 березня
ТОП новини
Оголошення
12:53, Вчора
12:51, Вчора
12:52, Вчора
12:52, Вчора
12:55, Вчора
live comments feed...
Коментарі