Одним з найпопулярніших способів вкладення коштів, залишаються банківські вклади. Однак тенденція зниження процентних ставок за депозитами, та зростання інфляції призводить до того, що багато хто задається питанням прибутковості подібних заощаджень. Сьогодні в статті ми проаналізуємо ситуацію на банківському ринку, щоб відповісти на запитання про актуальність та раціональність банківських вкладів.

Переваги та недоліки

Банківські депозити залишаються найнадійнішим способом інвестицій завдяки тому, що кошти застраховані агентством страхування внесків. Гарантія того, що гроші можна повернути навіть у випадку, якщо у кредитної організації буде відкликана ліцензія, викликає довіру до банківської системи. Тому клієнти активно несуть кошти в банк.

Але останнім часом процентні ставки почали знижуватися, а рівень інфляції зростає. Середня ставка по депозитах становить 7%-10% річних, а інфляція досягає 6%-9% в рік. Прибутковість банківських вкладів залишається мінімальною, що є основним недоліком цього виду інвестицій.

Багатьох насторожує і те, що максимальний прибуток можна отримати лише за програмами, що передбачають розміщення великої суми на максимальний термін, без можливості зняття грошей з рахунку. У разі настання непередбаченої ситуації, яка цілком можлива в умовах нестабільної економіки, вкладник отримає відсотки порядком 0,01%-1% річних.

Наприклад, гроші пролежали на депозиті практично два роки, та незадовго до закінчення терміну договору клієнтові терміново знадобилися кошти. В результаті вкладник не отримає прибуток, а крім цього, може втратити власні кошти, якщо в банку передбачена комісія за переказ грошей на поточний рахунок, або зняття готівки в банкоматі.

Незважаючи на очевидні недоліки вкладів, їх популярність не зменшується. Це пояснюється тим, що інші види інвестування потребують спеціальних знань та підготовки, а ризикувати готові далеко не всі. Тому зберігати гроші в банку все-таки більш вигідно, ніж вдома під подушкою.

Причини зниження ставок

В останні місяці сповільнилося зростання економіки України і національний банк проводить політику зниження процентних ставок за вкладами. Темпи видачі кредитів також сповільнилися, а при відсутності адекватних заходів в будь-який момент може зрости обсяг простроченої заборгованості.

Регулятор знижує ставки, використовуючи аукціон грошових ресурсів серед найбільших кредитних організацій країни з ключовою ставкою.