Податкова накладна складається особою, зареєстрованою як платник податку в податковому органі. Інформація про реєстрацію суб'єктів господарювання платниками податку на додану вартість розміщена на офіційному веб-сайті ДПА України www.sta.gov.ua.
Складання документа відбувається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця відповідно до встановлених законом вимог. Під час реєстрації податкова накладна проходить автоматизований моніторинг критеріїв оцінки ризиків. Станом на сьогодні все частіше трапляються випадки блокування податкових накладних Державною податковою службою (ДПС) з метою виявлення фіктивних компаній або ухильників від сплати податків. Це призводить до тимчасового призупинення реєстрації у ЄРПН.
Підприємець має вирішити податкові спори в адміністративному або судовому порядку. Детальніше про це далі.
Чому відбувається блокування
Блокування податкової накладної стає причиною багатьох проблем для підприємця (підприємства). Така подія негативно впливає на ділові стосунки з контрагентами. Спроба провести повторну реєстрацію може привести ще до гірших наслідків, таких як штраф.
Серед ключових причин для блокування документа:
- виявлення податкових ризиків;
- продаж товару з великою націнкою;
- невірне значення одиниці виміру продукції;
- виробництво, доукомплектування товару.
Якщо платник податку не згоден з рішенням податкового органу, він має право на його оскарження в адміністративному або судовому порядку. Зробити це можна самостійно або звернувшись до спеціаліста за юридичною податковою консультацією.
Процес оскарження
Подання скарги є дієвим інструментом розблокування податкової накладної. Скарга подається не пізніше ніж через 10 робочих днів після отримання відмови в реєстрації документа. Враховуючи підстави, визначені п. 102.6 ПКУ, термін може бути продовжений з вагомих причин.
Документ повинен містити інформацію про причини незгоди платника податку з рішенням комісії регіонального рівня та вимоги платника податку, який подає скаргу. Усі реквізити мають бути заповнені. Оформлюючи скаргу, рекомендовано врахувати наступні фактори:
- завчасно провести аналіз причин блокування та відмови у розблокуванні;
- дотримуватися строків подання скарги (поновлення строків вимагає вагомих підстав);
- готуючи скаргу, провести детальний опис господарської операції для зняття ризиковості;
- до скарги необхідно додати документи, відсутність яких було вказано в рішенні Державної податкової служби (у разі їх відсутності подати аргументоване пояснення).
Після отримання скарги протягом 10 календарних днів комісія центрального рівня приймає рішення про її задоволення чи незадоволення.
Причини розв'язати проблему вчасно
Блокування податкової накладної не є одноразовою проблемою, яку можна просто проігнорувати. Невирішення питання призведе до нових ускладнень. З найпоширеніших виділяють:
- подальше блокування ПН;
- неможливість отримати податковий кредит контрагентам;
- вірогідність потрапляння до переліку ризикових;
- можуть виникнути підстави для податкової перевірки.
Процес розблокування податкової накладної є достатньо виснажливим. Для досягнення бажаного результату потребується ретельний підхід і допомога професіоналів.