Стрес – відповідь організму на зовнішні та внутрішні фактори негативного характеру. Зовнішніми стрес-факторами є:
- Емоційно важкі події;
- складні ситуації.
Внутрішні стрес-фактори:
- Негативні думки;
- надмірне переживання;
- занепокоєння.
Стрес – завжди негативне явище. Проте, в деяких випадках він приносить позитивні результати, оскільки допомагає людині виконати роботу чи коректно зреагувати на складні життєві обставини. Наприклад, на не досить вдалу азартну гру. Стрес змушує людину знаходити виходи зі складної ситуації. Так, гемблер вирішує взяти бездепозитні бонуси за реєстрацію.
Що переживає стресовий організм
Під час стресу організм починає активно виділяти гормони. В результаті:
- прискорюється пульс;
- напружуються м’язи;
- мозок переводиться у стан підвищеної готовності.
Подібні реакції корисні в короткостроковій перспективі, оскільки допомагають людині швидше мислити та діяти. Тривалий стресовий період перетворюється в серйозну проблему і приводить до проблем зі здоров’ям.
Хронічний та гострий стрес та його вплив
Гострий стрес – короткочасна реакція на подію (вихід на нову роботу, складання іспиту, термінове робочі завдання, переляк тощо). Він швидко проходить і не є приводом для занепокоєння. Люди відчувають його безліч разів протягом життя.
Хронічний стрес триває тижнями, а інколи і роками. Він негативно впливає на організм, викликаючи:
- Дратівливість;
- втому;
- головні болі;
- болі в спині, серці, м’язах.
У важких випадках призводить до серйозних захворювань (інсульт, інфаркт, гіпертонія, діабет, ожиріння, ментальні розлади). Стрес завжди активує в тілі систему «боротися або тікати». В цей час шлунок зупиняє роботу, рівень цукру підвищується, серце качає кров швидше.
Методи подолання стресового стану
Короткочасне виділення гормонів у відповідь на стрес не шкодить здоров’ю, бо організм добре справляється з випадковим стресом. Постійний підвищений рівень гормонів призводить до системних розладів. Щоб полегшити довгостроковий стрес, рекомендується застосовувати:
- Медитацію: практики, спрямовані на заспокоєння розуму та покращення концентрації. Навіть коротка медитація підіймає настрій і покращує ясність думок;
- відпочинок: в розкладі повинен бути присутній відпочинок. До нього варто ставитися так само серйозно, як і до робочих зустрічей;
- не варто брати на себе велике робоче навантаження;
- проводьте час з людьми, з якими добре.
Здорове харчування забезпечує організм енергією та поживними речовинами. Воно допомагає більш ефективно справлятися зі стресом, підтримувати імунну систему в тонусі та швидше відновлювати пошкоджені клітини організму.