Виразка шлунка є розривом бар'єру слизової оболонки шлунка, який проникає через м'язову оболонку слизової оболонки і має діаметр більше 5 мм.

Шлунково-кишковий тракт складається з стравоходу, шлунка та кишечника, де розщеплюється та всмоктується їжа. Зазвичай слизова оболонка шлунково-кишкового тракту захищає його від шлункової кислоти, що допомагає перетравлювати їжу. Але якщо кількість кислоти збільшується або слизова оболонка слабшає внаслідок впливу низки зовнішніх і внутрішніх факторів, кислота може пошкодити шлунково-кишковий тракт, що призводить спочатку до ерозії, а потім до виразки.

Нольпаза від чого лікує? Читайте про це на сайті likie.ua!

Найбільш поширені етіології виразки шлунка включають бактеріальну інфекцію Helicobacter pylori та втрату шлункового простагландину, пов'язану з прийомом нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗЗ). Менш поширені етіології включають гіпергастринемію (синдром Золлінгера-Еллісона), вірусні інфекції, такі як ЦМВ, хіміотерапію та опромінення, обструкцію виходу зі шлунка, інфільтративні розлади шлунка, такі як злоякісні новоутворення, куріння сигарет, нездорове харчування.

Виразки шлунка є частиною виразкової хвороби, яка протягом життя зустрічається у 5–10% населення світу, що, ймовірно, недооцінка хвороби, оскільки деякі пацієнти можуть залишатися безсимптомними. Дослідження показали, що поширеність виразки шлунка збільшується з віком та при хронічному використанні НПЗП. Між чоловіками та жінками немає значних відмінностей у поширеності виразкової хвороби шлунка.

Лікування виразки шлунка

Якщо виразка шлунка кровоточить, використовуються різні способи зупинки та запобігання кровотечі. Показання до хірургічного втручання включають перфорацію шлунка та неконтрольовану кровотечу, важку вихідну обструкцію шлунка та виразки, які не загоїлися при медикаментозній терапії.

При виразках шлунка рекомендуються такі методи лікування та профілактики:

- Зміни способу життя: відмова від куріння та алкоголю, припинення прийому аспірину та нестероїдних протизапальних засобів.

- Прийом кислотоблокуючих препаратів.

- Прийом ліків, що захищають слизову оболонку шлунка та дванадцятипалої кишки.

Для рятування від Helicobacter pylori зазвичай застосовують комбінацію з декількох препаратів, наприклад: субсаліцилат вісмуту, тетрациклін та метронідазолу. Іноді до лікування додають інгібітор протонної помпи, такої як омепразол.