У сучасному світі, де зростає обсяг даних і цифровізація, дата-центри стали одними з найбільших споживачів електроенергії. Це обумовлено не тільки збільшенням кількості серверів, але й потребою в охолодженні обладнання, яке трансформує використану енергію у тепло. З огляду на значний вплив на довкілля, виникає актуальне питання про екологічність таких організацій. Великі світові компанії, такі як Google, Microsoft або Facebook, кожна з яких має власний дата-центр, створюють значні теплові викиди, а також виробництво потрібної для них кількості електрики супроводжується значними викидами в атмосферу. Тому саме вони першими почали реалізацію зелених ініціатив для мінімізації негативного впливу на довкілля. Сьогодні розвиток екологічних стратегій у світовій практиці роботи ЦОД вже вважається стандартом. Натомість в нашій країні цей напрямок тільки починає зароджуватись, відкриваючи шлях до більш сталого та екологічного цифрового майбутнього.
Що таке «зелений» дата-центр colocation?
З року в рік споживання енергії дата-центрами у світі продовжує зростати. На кінець 2018 року, як згадувалося Давидом Сарденом із Einstok AB, світові ЦОД споживали близько 3% від загального обсягу електроенергії. Є прогноз, що до кінця 2023 року ця цифра сягне 8%, що підкреслює важливість розробки та імплементації більш ефективних енергетичних рішень.
Термін "Зелений ЦОД" належить до дата-центрів для серверів, які використовують екологічно чисті та поновлювані джерела енергії для своєї роботи. Це дозволяє мінімізувати вуглецевий слід, який є обов’язковим результатом технологій її отримання та знизити негативний тепловий вплив на довкілля. Основні причини, чому такі ініціативи стають все більш популярними, включають:
- Екологічну свідомість та прагнення зменшити негативний вплив на навколишнє середовище.
- Зростання вимог до енергоефективності та сталого розвитку.
- Альтернативні шляхи отримання енергії мають мінімальні втрати та не перетворюють її частину на теплову, знижуючи загрози розвитку парникового ефекту на планеті.
На базі цього попиту були розроблені спеціальні сертифікаційні програми, що оцінюють клас енергоефективності дата-центру. Найвідомішою серед них є програма The Leadership in Energy & Environmental Design (LEED), яка визнається світовою спільнотою як основний стандарт. На наявність таких сертифікатів потрібно звертати увагу при виборі локації для колокейшну сервера.
Оренда місця під сервер у дата-центрі з сертифікацією LEED
Принципи цієї сертифікації полягають у визначенні стандартів для створення "зелених" будівель, підприємств і оцінці їхнього впливу на навколишнє середовище. Методика оцінювання включає врахування ряду ключових показників, які демонструють потенціал сталого розвитку компанії:
- місцезнаходження і транспорт;
- матеріали та ресурси, використанні при будівництві комплексу;
- інновації процесу проєктування, а також новітні розробки щодо використання особливого потенціалу місцевості, наприклад, сильний вітер, наявність течій, потужного сонячного випромінювання тощо;
- дбале використання води;
- обмежене енергоспоживання та мінімізація негативного впливу на атмосферу тощо.
Загальна оцінка визначається як сума балів по кожному критерію, і на цій основі дата-центри розподіляються на чотири категорії: бронзові, срібні, золоті та платинові. На жаль, поки що лише близько 4-х десятків дата-центрів в світі досягли платинового рівня. Але це показує, що тенденція до збалансованого та екологічного підходу у напрямку колокейшн стає все більш актуальною. Золотий статус має більше 120 компаній, що свідчить про позитивні зрушення в спрямуванні до екологічно відповідальних рішень. Відмітимо, що при використанні альтернативних джерел отримання ресурсів послуги дата-центру не втрачають в якості, а навпаки індустрія продовжує активний розвиток.
Особливості сталого розвитку дата-центрів в Україні
На жаль, сьогодні в Україні дата-центри тільки намагаються адаптуватись до нової стратегії енергоспоживання через внутрішні виклики та бойові дії на території. Однак є певні ідеї, які вдається втілити в життя, зокрема, використання біодизелю, що виготовляється з технічних олійних культур. Наприклад, компанія GigaCenter активно модернізує свій колокейшн, спрямовуючи всі зусилля на максимально ефективне та вигідне використання простору, пропонуючи в оренду частини або ціли серверні стійки та шафи. Такий підхід забезпечує максимальну продуктивність з одиниці простору та об’єму ресурсів.