Нова коронавірусна інфекція є не тільки гострою респіраторною інфекцією, а й системним вірусним захворюванням з поліорганним ураженням – серця, печінки, нирок, щитовидної залози, кишечника, клітин головного мозку, периферичної нервової системи тощо. Вірус SARS-CoV-2 проникає в клітину-господаря за допомогою взаємодії свого S-білка та мембранного білка ACE2 людини. Рецептор ACE2 широко поширений у клітинах серця, підшлункової залози, епітелію кишки, нирок, в ендотеліях кровоносних судин, в епітеліальних клітинах, що вистилають жовчні протоки (холангіоцити), тощо, тому зараження коронавірусом призводить до системного пошкодження організму людини. Перелік аналізів, які необхідно здати після захворювання на коронавірус ви знайдете за посиланням https://diagen.com.ua/.
До симптомів постковидного синдрому відносяться задишка, слабкість, неприємні відчуття за грудиною, біль у м'язах і суглобах, головний біль, зміна запаху та смаку, різкі перепади тиску, прискорене серцебиття, запаморочення, субфебрильна температура або її перепади, розлади ШКТ, судинні прояви на кожі, випадання волосся, порушення менструального циклу у жінок, когнітивні порушення:
- тривога,
- панічні атаки,
- дезорієнтація.
Перенесена коронавірусна інфекція та терапія, яка проводиться при цьому захворюванні, можуть мати серйозні наслідки: порушення та пошкодження можуть торкнутися практично всіх органів та систем організму. Це обумовлено тропністю вірусу практично до всіх органів і тканин: печінки, нирок, серцево-судинної системи, слизової кишечника, ендотелію судин, м'язів, сухожилля, синовіальної. тканини, щитовидної залози та, звичайно, до нервової тканини. З тропністю та ушкоджуючою дією вірусу пов'язаний перелік обов'язкових обстежень після перенесеної нової коронавірусної інфекції.
Саме тому лікарі рекомендують відстежувати певні показники крові, щоб знати, яка система організму дає збій. Фахівці нагадують, що все обговорюється індивідуально з лікарем: кожному пацієнту потрібен свій перелік аналізів, але виділили загальні рекомендації.
Необхідно розуміти, що після перенесеного захворювання симптоматика може бути найрізноманітнішою, оскільки однією з головних цілей вірусу є клітини ендотелію (внутрішньої вистилки судин). Ушкодження внутрішньої судинної оболонки веде до посилення тромбоутворення. Оскільки судини є в усіх органах, то тромби можуть утворитися будь-де - відповідно, в будь-якому органі можуть виникнути судинні порушення та з'явитися симптоматика. У багатьох пацієнтів може зустрічатися більше 10 симптомів ураження. Але можна назвати деякі загальні закономірності.