Під час повномасштабного вторгнення росії в Україну, багато людей втратили рідних, близьких, друзів та власне майно, яке накопичували роками. Звісно, подібні речі спричиняють певні психологічні відповіді, а слідом за ними йдуть проблеми із фізичним здоров’ям. У цей непростий час треба постійно намагатися не втратити людяність та ще й підтримувати ближніх.

Фахівці з багаторічним досвідом у галузі психології допоможуть нам розібратися у важливих питаннях підтримки рідних військовослужбовців. По-перше, важливо забезпечити сприятливе навколишнє середовище після повернення солдата додому, а по-друге - відмовитися від питань стосовно подій на фронті. Про це та інше далі, а щоб не нудьгувати та заробити кошти, можна трошки пограти в офіційні гральні автомати, які також доступні у безкоштовному форматі.

“На фронті виникає надто багато травмуючих ситуацій, які можуть спричинити стрес. Але, більшість людей здатні підлаштувати себе під актуальний перебіг обставин. Адаптація є нормою, як і проява будь-яких емоцій, але їх треба скерувати у вірному напрямку. Проблема, якщо емоції відсутні.” - каже військовий психолог Андрій Козінчук.

Психологічна допомога військовим до потрапляння на фронт і на “нулі”

Питання звернення військових до психологів дуже серйозне, бо не всі вони охоче на це дають згоду. Та й на думку психотерапевта, Олексія Карачиньского - “Військові - суперзакриті люди”. На думку колишнього майора ЗСУ у відставці, багатьом людям після війни не до розмовної терапії. Але, існують проблеми і перед відправленням на “нуль”:

  • Для людей, задіяних вперше - це відсутність чіткого розуміння того, чого чекати на фронті;
  • Більшість новачків уявляють атмосферу, схожу із фільмами про війну;
  • Проблема лідерства, наприклад, побоювання, що підлеглі не будуть виконувати накази.

Також, немало причин у людей і для страху, наприклад, думки про загибель чи повернення додому у не цілому вигляді. У цих випадках важливо пояснити людям реальні небезпеки та їх уявні аналоги, щоб вони не малювали собі страшних малюнків у свідомості. Завдяки подібній праці, люди зрозуміють багато корисних речей, включно з тим, як відрізнити міномети від градів.

На передовій виникає немало різних обставин, коли бійці потребують допомоги. Наприклад, це може бути тремор, який з’явився зненацька, паранойя або панічний стан. У випадку тремору - це результат підвищеної напруги в тілі (реакція захисту організму на стрес). Тут, достатньо взяти людину за руки і добре потрусити - це допоможе швидше вивільнити напругу.

Що радять психологи після повернення з фронту

На думку військового психолога, Андрія Козінчука, бійцям, які повертаються додому, в першу чергу, необхідна підтримка рідних та близьких. При цьому, в жодному разі, не треба питати хлопців про те, як було на фронті. Більшість ситуацій можуть бути травматичними, тому воїнам про них важко згадувати.

Замість цього, треба більше розповідати про цивільне життя. Тобто, це можуть бути новини родичів, успіхи дитини у школі чи дитячому садочку та інше. Але, якщо людині дуже важко, треба вмовити її відвідати військового психолога.

Переживши психотравматичну подію, треба обов’язково дізнатися, який у людини стан. Це допоможе скорегувати послідовність дій по адаптації до цивільного життя. Також, після ПТСР дуже допомагають групи психологічної підтримки військовослужбовців та ветеранів.