Розуміння того, що здорова атмосфера в колективі є однією з головних умов успішної діяльності, на певному етапі приходить до кожного підприємця. Регулярні конфлікти між співробітниками вищої та середньої ланки, нездорова конкуренція, напружена атмосфера в офісі – це призводить до погіршення продуктивності праці та якості обслуговування клієнтів, а в довгостроковій перспективі – до зниження прибутковості бізнесу. Ефективним способом нормалізації психологічного мікроклімату є залучення експерта із врегулювання суперечок.
Медіація – особлива сфера, працювати в якій може не кожен. Недостатньо пройти курс навчання та стати професіоналом із сертифікатом, потрібно також бути готовим до реальних умов праці. Тільки в теорії досить з'ясувати, чого хочуть сторони конфлікту, та підібрати найліпший спосіб врегулювання ситуації. На практиці медіаторам доводиться витрачати чимало часу та зусиль на те, щоб стати успішними і при цьому отримувати задоволення від того, що вони роблять.
Найбільш поширені проблеми медіаторів
Залучення експертів з вирішення суперечок може здійснюватися у вигляді разового співробітництва, або керівництво може прийняти рішення про включення медіатора до штату компанії. Другий варіант обирають, якщо співробітників багато, часто виникають конфлікти в колективі, або коли специфіка діяльності потребує обов'язкової підтримки сприятливої психологічної атмосфери.
Починаючи виконувати свої обов'язки, фахівець в галузі конфліктології може зіткнутися з наступними труднощами:
- Недовіра та страх з боку співробітників. До медіаторів в українських компаніях поки що ставляться із настороженістю, не до кінця розуміючи, що та навіщо вони роблять. Налагодити стосунки допоможе детальне роз'яснення ваших обов'язків з акцентом на те, що вас залучають не для пошуку кандидатів на звільнення, а з метою оптимізації взаємин в колективі.
- Високий рівень стресу. Не кожен здатен зберігати внутрішній ресурс, щодня стикаючись із претензіями, образами та непорозумінням.
- Проблеми зі збереженням нейтральної позиції. Хороший медіатор має бути неупередженим, але не завжди це вдається. Якщо ви розумієте, що не можете об'єктивно оцінювати ситуацію, краще змінити місце роботи або навіть подумати про іншу спеціалізацію.
- Тиск із боку керівництва. Деякі роботодавці вважають, що фахівець із переговорів має діяти виключно в їхніх інтересах, тому наполягають на певних результатах процесу медіації. Уникнути проблеми вдасться, якщо спочатку обговорити умови роботи та прописати у договорі, що ви дієте як незалежний спеціаліст, а у разі спроби тиску маєте право на звільнення з повною оплатою за відпрацьований час.