У кожному полісі Стародавньої Греції був свій Акрополь, але жоден з них не може перевершити Афінський за масштабністю, вишуканістю планування та зосередженням такої кількості пам'яток минулих епох.
Без нього просто немислима столиця Греції, він по праву вважається її візитною карткою, справжньою меккою для туристів з усього світу. Тут час завмирає, він застиг в бездоганних та витончених архітектурних формах. Все тут виглядає велично і вражає своїм розмахом і монументальністю, бо свідчить про високий рівень розвитку культури древніх греків і протягом століть залишається зразком світової архітектури.
Спочатку на пагорбі Акрополя знаходився імператорський палац, а у 7 столітті до нашої ери почалися масштабні перебудови й був закладений фундамент першого і найвизначнішого храму — Парфенона. Він вражає не тільки своїми розмірами, а й особливостями планування — його можна одночасно бачити майже в повному обсязі. Якщо дивитися на будову з боку центральних воріт, погляду постають одночасно три стіни. Секрет в тому, що колони Парфенона розташовані під певним кутом один до одного, цим обумовлений і ряд інших цікавих архітектурних особливостей. А головною прикрасою храму була статуя Афіни, зроблена зі слонової кістки та золота. Приблизно в V столітті до нашої ери її відвезли в Константинополь, де вона згоріла під час пожежі.
Не менш грандіозний і Ерехтейнон, побудований на місці, де сталася легендарна суперечка Посейдона та Афіни. Тут, у святилищі Пандори, зберігалася оливкова гілка, і протікало джерело з морською водою. Крім цього в храмі є знамениті скульптури Каріатид — шести красунь, які замінюють колони храму, безліч фризів і збереглася місцями мозаїка.
Також виділяється серед інших і храм богині Ніки, яку, за переказами, афіняни залишили без крил, щоб вона від них не полетіла, і перемога була завжди за ними. Це воістину легендарне місце — саме тут Егей чекав свого сина Тесея, і в пориві нестримного відчаю стрибнув у море. А зовсім поруч знаходиться старовинний театр Діоніса, де представляли свої драми та комедії Аристофан і Есхіл, Софокл і Евріпід.
Раніше увійти в Акрополь можна було через величезні ворота — Пропілеї, які були шедевром архітектурного мистецтва.
В одній з частин воріт була розміщена найперша у світі картинна галерея.
Більше про Афінський Акрополь можна дізнатися за посиланням.
Звичайно, впливу часу підвладні навіть монументальні споруди Акрополя, так що все, що зараз можна там побачити, досить сильно зруйновано. Численні руйнування і розорення, які відбувалися в різні часи змінили вигляд «верхнього міста». Але, все ж таки, Афінський Акрополь вражає нас своєю витонченістю, розкішшю і досконалістю навіть перебуваючи в руїнах.