Коли йдеться про доісторичні часи багато хто одразу ж згадує динозаврів. Проте крім них нашу планету мільйони років тому населяли й багато інших істот, розміри яких нічим не уступали найбільшим динозаврам.

На жаль, багато доісторичних тварин не залишили потомства, яке дожило б до наших днів. Зовнішній вигляд окремих представників може видатися нам аж занадто дивним, оскільки серед сучасної фауни немає навіть жодної істоти, яка б хоч віддалено нагадувала тих доісторичних гігантів.

Пізнавальний інтернет-журнал «Discover» підготував підбірку дивовижних доісторичних тварин, які населяли нашу планету задовго до появи первісних людей.

Ракоскорпіон (Jaekelopterus rhenaniae)

Ракоскорпіон – справжній нічний кошмар арахнофоба (людини, яка відчуває патологічний страх павуків). Цей гігант довжиною в 2,5 метри претендує на звання найбільшого членистоногих, що коли-небудь населяли Землю.

В англійській мові ця доісторичні істота відома як "морський скорпіон".

Насправді ж, ракоскорпіон не був скорпіоном у прямому розумінні цього слова, та й водився, швидше за все, не на дні морів, а в річках та озерах. Жив він близько 390 млн. років тому і харчувався рибою. Ці великі хижі істоти наводили страх на мешканців доісторичних водойм протягом більшої частини палеозойської ери

Вперше цей вид був описаний у 2008 р., коли у кар'єрі неподалік німецького міста Прюм знайшли скам'янілі клешні довжиною в 46 см. Однак співвідношення між розмірами клішні і всього організму у ракоскорпіонів дуже точні.

Меганевра (Meganeura)

Вперше гігантизм серед членистоногих пов'язали з високим вмістом кисню в атмосфері в 1880 р після виявлення останків меганеври у Франції.

Ці істоти зовні схожі на бабок. Вони жили близько 300 мільйонів років тому і харчувалися земноводними та комахами.

Розмах їх крил досягав 65 см. Йдеться про один з найбільших видів комах, що коли-небудь населяли Землю.

У кам'яновугільний період, 359-299 мільйонів років тому, вміст кисню в повітрі сягав щонайменше 35%. Можливо, завдяки цій обставині меганеврі вдавалося видобувати більше енергії з повітря та зберігати здатність до польоту, не дивлячись на збільшення розмірів.

Ця ж гіпотеза пояснює, чому меганеври не вижили в більш пізній період, коли вміст кисню в атмосфері знизився.

Саркозух імператорський (Sarcosuchus imperator)

Саркозух імператорський – вимерлий предок сучасних крокодилів, який жив приблизно 122-112 мільйонів років тому. Він датується раннім крейдяним періодом суші, яка тепер позначається як Африка та Південна Америка.

Sarcosuchus imperator був значно більшим, ніж сучасний морський крокодил (який виростає до 7,01 м і важить 2000 кілограмів). Він досягав 12 метрів у довжину і важив близько 8 т, тобто був удвічі довший і вчетверо важчий, ніж найбільші з крокодилів, що нині населяють Землю.

Варто зазначити, що, незважаючи на свою неофіційну назву «суперкрокодил», імператорський саркозух все ж не був прямим предком 23 видів сучасних представників загону крокодилячих. Він належав до вимерлого сімейства рептилій – фолідозаврів.

Перші останки цієї доісторичної істоти були виявлені під час кількох експедицій під керівництвом французького палеонтолога Альбера-Фелікса де Лаппаранта, які проходили в пустелі Сахара в 1966-1970 роки. 

Чимало дослідників сходяться в тому, що, крім риби, саркозух харчувався і невеликими динозаврами.

Його вузькі щелепи досягали 1,8 м у довжину і були усіяні більш ніж сотнею зубів. На краю верхньої щелепи був потужний кістяний наріст.

Мегалодон (Carcharodon megalodon)

Мегалодон – найбільша хижа акула в історії Землі. Її найдавніші скам’янілості датуються 20 мільйонами років тому. Протягом наступних 13 мільйонів років величезна акула панувала в океанах, поки не вимерла всього 3,6 мільйона років тому.

Про розміри мегалодона судити важко, адже повного скелету цієї істоти вчені так і не знайшли. Усі викопні рештки представлені лише великою кількістю зубів і скам'янілих хребців. Саме їх дослідження показало, що ця акула сягала гігантських розмірів – до 15 метрів у довжину. Вага цього гіганта становила від 30 до 47 т. Таким чином, мегалодон входив до ряду найбільших водних хижаків за історію нашої планети.

Метопозавр (Metoposaurus)

Доісторичним рибам доводилося побоюватися не лише крокодилів. На Землі в незапам'ятні часи були також гігантські м'ясоїдні земноводні, зовні схожі на величезних саламандр.

Скам’янілі рештки метопозавра були знайдені в Німеччині, Польщі, Північній Америці, Африці та Індії.

Метопозавр мав довжину близько 3 м і був одним з останніх великих амфібій. У нього була широка плоска голову з пащею, засіяною сотнями зубів. Невеликі слабо розвинені кінцівки вказують на те, що він проводив не так багато часу на суші.

Більшість доісторичних видів зникли з Землі близько 201 мільйона років тому. Тоді вимерло багато хребетних, включаючи великих земноводних, що дало динозаврам можливість встановити своє панування на планеті.

Метопозавр був описаний у березні 2005 р. Стівеном Брашеттом з Единбурзького університету та його колегами. Його назвали Metoposaurus algarvensis на честь регіону Алгарве на півдні Португалії, де й знайшли залишки цієї істоти.

Титанобоа (Titanoboa cerrejonensis)

Титанобоа – рід гігантських викопних змій із сімейства хибноногих, дуже близький до роду удавів. Ця істота є найбільшою відомою змією за всю історію, яка жила близько 61-57 мільйонів років тому на території сучасної Колумбії в палеоцені, тобто майже через чотири мільйони років після зникнення останніх динозаврів.

З приводу розмірів, способу життя і раціону харчування цього гігантського змія ведеться дуже велика кількість суперечок. Припускають, що довжина тіла Титанобоа перевищувала 14 метрів, а маса змії була більше 1 тонни.

Вперше ця доісторичні змія була описана в 2009 році, після того, як у колумбійській вугільній шахті знайшли скам'янілі хребці та череп цього монстра.

Ймовірно Titanoboa вбивала здобич, здавлюючи її кільцями свого тулуба. Не виключено, що вона полювала, зокрема, і крокодилів.

Більше про доісторичних тварин можна дізнатися на офіційному сайті журналу в розділі «Динозаври та доісторичні істоти».