Біопсія шийки матки - затребуваний метод діагностики захворювань внутрішніх жіночих статевих органів. Основною метою процедури є виявлення онкологічних патологій. Під час обстеження проводиться забір фрагмента тканини з підозрілої ділянки слизової, а потім цей зразок вивчається з метою виявлення будови клітин. Така процедура, як біопсія шийки матки дозволяє поставити пацієнтці точний діагноз та визначити, чи є наявні зміни ознаками злоякісного новоутворення.

Аналіз біопсії шийки матки дає можливості для виявлення раку на ранніх стадіях, що забезпечує максимальну успішність подальшого лікування. Обстеження проводиться в період з 7 по 13 день циклу (бажано відразу ж після закінчення менструації). Це забезпечує повноцінне відновлення шийки та скорочує вірогідність розвитку запального процесу.

Показання до проведення біопсії

Обстеження призначається при підозрі на такі захворювання:

  • Дисплазія шийки матки. Вона характеризується наявністю атипових клітин епітелію, що мають схильність до злоякісного переродження. Такий стан є передраковим.
  • Ектопія шийки матки. Дане захворювання характеризується патологічними змінами на слизовій оболонці піхвової частини.
  • Лейкоплакія. Для цієї патології характерно огрубіння, потовщення та підвищене зроговіння плоского епітелію. Візуально це виглядає як біла пляма з чіткими кордонами.
  • Поліпи. Ці утворення з'являються на слизовій оболонці шийки матки та цервікального каналу, є доброякісними і локальними.
  • Гострі кондиломи. Також їх називають генітальними бородавками. Вони з'являються в результаті інфекційного вірусного ураження та виглядають як вирости конусоподібної форми на слизових оболонках.

Біопсія шийки матки може проводитися і при наступних змінах, виявлених в рамках кольпоскопії:

  • Йод-негативні ділянки. Вони відрізняються від нормальних тим, що не забарвлюються розчином йоду. Наявність таких ділянок може свідчити про розвиток дисплазії, лейкоплакії або атрофії.
  • Ацетобелий епітелій. Такі ділянки біліють при обробці їх розчином оцтової кислоти. Їх наявність може вказувати на зараження папілома-вірусом, дисплазію або лейкоплакію.
  • Атипові судини. Вони не вступають в реакцію з оцтовою кислотою.
  • Груба мозаїка. Такий «малюнок» свідчить про глибокі пошкодження епітелію і може бути ознакою дисплазії або онкологічних змін.

Також дослідження шийки матки з наступною гістологією проводиться при виявленні в мазку підозрілих клітин.