Повторюєте одне й те саме по декілька разів, а дитина все одно не чує? Можливо, звісно, вона не розуміє, про що мова, а можливо просто вдає це, адже так зручніше. Що робити, коли підліток не йде на контакт та не зважає на всі прохання? Як домогтися того, щоб вас почули?
Розглянемо детальніше декілька ключових моментів та помилок, яких припускаються батьки у побудові розмови з дитиною.
- Недостатність зорового контакту
Якщо підліток не бачить батьків, він не може адекватно сприймати усі слова та прохання, які лунають невідомо звідки. Щоб дитина почала вас чути та розуміти, встановіть із нею зоровий контакт. Сядьте навпроти, подивіться їй в очі, зробіть усе можливе, щоб увага дитини була зосереджена на вас. Зрештою, попросіть приділити кілька хвилин розмові з вами.
- У вас відсутні довірливі стосунки
Через постійну зайнятість у вас не вистачає часу на спілкування з дитиною, тож вона змушена долати всі складнощі самотужки. З часом такий перебіг подій призводить до того, що дитина не відчуває потреби ділитися почуттями з вами. Оскільки вона наперед знає, що у вас бракує сил та часу на розмови. Таким чином стосунки стають дедалі сторонніми, втрачається довіра та певний емоційний зв'язок.
- Ви часто підвищуєте тон або переходите на крик
Якщо у молодшому віці дитина відчувала страх перед криком, у підлітковому вона скоріше за все відчуватиме обурення. Оскільки вважатиме таке спілкування не зовсім нормальним. Тому дитина може відповідати у такому самому тоні, ображатися на вас, або залякувати тим, що покине домівку. Крім того, ви маєте розуміти, що така модель поведінки ймовірно стане нормальною для підлітка. Тож, подорослішав, він може так само спілкуватися і зі своєю власною родиною. Спробуйте говорити спокійно, покажіть, що значно ефективніше, коли розмова проходить дружно, а не на підвищених тонах.
- Гіперопіка
Найбільше це стосується матерів, що виховують синів. Дівчата рідше стають об`єктами гіперопіки, на відміну від хлопців. Мами вважають, що дитина потребує надмірної уваги: телефонують кожну годину, надсилають повідомлення тощо. Що цікаво, з роками ситуація не змінюється. Скільки б років не було чоловіку, матір вважатиме за необхідне регулярно контролювати та опікати його.
Якщо ви хочете, щоб підліток вас почув, не ставтеся до нього, ніби до маленької дитини. Зрозумійте, він подорослішав і наразі для нього важливо вміти відстоювати особисті інтереси та кордони. Станьте для нього другом та помічником, а не наглядачем.
Якщо не виходить самотужки побудувати теплі та довірливі стосунки, вам допоможе підлітковий психолог HoldYou. Після консультації ви отримаєте всю інформацію, яка необхідна для гармонійного спілкування з дитиною.
Записатися на сеанс можна на сайті або в мобільному додатку.