Справа колишнього гендиректора ПАТ “Хмельницькобленерго” нарешті закрита за відсутністю складу злочину.
Заслужений енергетик України та науковий діяч Шпак Олександр Леонідович завжи докладав максимальних зусиль в праці. Наполегливість та цілеспрямованність допомагала досягати поставлених цілей, проте він завжди залишався порядною людиною і завжди робив “по совісті”. Вимогливість до роботи була зумовлена високим почуттям відповідальності перед людьми, які він продовжуе демонструвати на посту викладача Хмельницікого національного університету.
Шлях заслуженого енергетика країни був довгим та тяжким. Він працював в різних місцях:
Після завершення “Львівської політехніки” він працював рядовим інжененром в електровідділі Всесоюзного науково-дослідницького інституту склопластики і волокон в месті Сєвєродонецьк. Згодом повернувся до Хмельниччини, де пішов працювати майстром у “Хмельницьктепломережі”. Потім став головним енергетиком об’єднання “Хмельницькводоканал”, а згодом головним енергетиком, заступником головного інженера, заступником гендиректора об’єднання “Катіон”. Починаючи с 1995-го року почав працювати у “Хмельницькобленерго”, де з 1999 по 2017 роки займав посаду генерального директора.
Не зважаючи від місця праці і рівня посади він завжди працював самовіддано та відповідально. Не зважаючи на перешкоди та складність ситуацій йому вдавалося майже неможливе. Так, після значної пожежі водонасосної станції, за його керівництвом вдалося ліквідувати всі наслідки та запустити її за добу, щоб місто не лишилося без води, чи для забеспечення потреб нового цукрового заводу запускати ТЕЦ усьго за тиждень. Він завжди приймав зважені та вірні рішення на благо людей, при цьому часто пропонував нестандарні проте максимально ефективні варіанти вирішення питання.
Шпак дотримувався високих європейських стандартів у виробництві та зробив все пожливе, щоб забеспечити комфорт як підлеглих так і споживачів. Для цього був створений сучасний сервісний центр, який відповідає всім вимогам.
Найвидатнішою працею Олександра Леонідовича вважається сучасна та високотехнологічна закрита трансформаторна підстанція 110/10кВ, що має назву “Прибузька”. Вона була створена для забеспечення потреб майбутніх забудов у центральній частині Хмельницька. Тогочасні трансформаторні станції не були здатні вдовольняти енергетичні потреби сучасних забудов тому була потреба у створенні підстанції з більшими можливостями. Тому, з перспективою на майбутнє, Шпак розпочав будівництво виключно коштами інвестора-споживача, адже компанія була приватизована ще у 1995 році. Трансформаторна підстанція мала велику потужність, сучасне обладнення та високий рівень захисту. За своїми показниками та технологічністю вона відповідала стандартам ХХІ століття і не мала аналогів в Україні. Завдяки своєму росташуванню “Прибузька” знаходилась в центрі навантаження і тим самим полегшела роботу для 110кВ “Центральна”, “Заріччя” і “Дубове”. Вона забеспечила безперебійним живленням центральну частину Хмельницького та дала можливість розвитку електромережі в майбутньому.
У 2016-ому році Генпрокуратура та СБУ звинуватили Шпака у незаконній розтраті 23 мільйонів гривень за період спорудження “Прибузьке” та навіть видвенули звенувачення у сепаратизмі. Вони вважали, що Олександр Леонідович з 51 мільйона гривень, що були спрямовані на закупівлю сучасного обладнання, вкрав половину коштів.
Три роки, що тривав процес розслідування, сім’я Шпака перебувала у надзвичайному стрессі. Проте вони не втрачали надії на справедливість і зняття брехливих звинувачень. Сам Олександр Леонідович вкотре продемонстрував свою витримку та впевненність в своїх діях. Оскільки будівництво підстанції було повністю прозорим воно пройшло безліч державних перевірок та експертиз. Основним питанням сторони звинувачення залишалася вимушена зміна підрядника. Адже за законом України після переведення оплати за замовлення обладнення в іншій державі воно повинно буди доставлене за 90 днів, а строк виготовлення необхідного обладнення для підстанції складав 180 днів. Тому довелося міняти підрядника щоб забеспечити будівництво всім необхідним в рамках законодавства. В цих діях СБУ вбачало махінацію з фінансами.
Коли до справи захисту долучилися адвокати Микола Суховій та Юрій Карамзін справа рушила з місця. Після того як китайські партнери надали всі необхідні завірені копії усіх документів про оплату та самі контракти про купівлю обладнення захисту вдалося остаточно довести беззмістовність звинувачень.
Проте ще залишалося звинувачення у спонсоруванні сепаратиських дій у Криму. Після перших допитів та явної відсутності бодай найменших доказів це звинувачення також було знято. Кримінальне проваждення було повністю закрито у жовтні 2018-ого року за відсутністю в діяльності Шпака складу злочину.
Так, кавалер ордена “За заслуги” третього та другого ступенів, заслужений енергетик і справжній син України Шпак Олександр Леонідович відновив своє чесне ім’я. Він вистояв перед труднощами, захистив наукову десертацію і тепер навчає та спрямовує нове покоління енергетиків в Хмельницькому національному університеті. Його дітище “Прибузьке” досі викликає захоплення у відчизняних та закордонних фахівців і безперебійно забеспечує електропостачання. Наполеглива праця на благо відчизни та самовідданість цієї людини по праву вважається прикладом для наслідування.
Сам Олександр Леонідович і його сім’я дуже вдячні тим людям, хто вірив у нього та підтримував у тяжкі часи і тим самим допоміг вистояти проти фальшивих звинувачень.