24 червня розпочався цього року перший літній піст – Петрівка.
Зветься він так тому, що днем його завершення є 12 липня, свято первоверховних апостолів Петра і Павла, а розпочинається він за тиждень після дня пам’яті сходження Духа Святого на апостолів, тому й справедливо назвати цей піст апостольським.
У першохристиянські часи він був призначений насамперед для тих, хто з будь-яких причин не постував під час Святої Чотиридесятниці — посту перед Великоднем. Згадки про цей піст зустрічаються, починаючи від ІІІ століття, а в IV він уже стає частиною загальноприйнятої традиції.
Святий V століття Лев Великий, пояснюючи богословські мотиви Петрівки, зауважував:
Розпочинаючи Петрів піст, не намагаймося сховатись за його зовнішніми атрибутами у вигляді пісних страв. Спробуймо пройти цей проміжок часу, максимально уважно до голосу Божого в нашому серці. І кожного разу, стоячи в храмі та вслухаючись у слова "Святая Святим", пам’ятаймо, що вони адресовані також і до нас. І хоча ми, на жаль, не "дотягуємо" до цього високого звання, усі ми покликані по благодаті Духа Святого саме до святості, синонімами якої, напевне, є вірність Богові і любов до Нього не зважаючи ні на що.
ТРАПЕЗА
За церковним уставом, Петрівка не є суворою, і під час цього посту дозволяється вживати олію та рибу.
Також нагадаємо, що вагітні жінки та малі діти від постування звільняються.
До того ж ті, хто хворіє або важко працює, і тому не в змозі дотримуватись усіх харчових вимог Петрівки, також можуть дозволити собі вжиток скоромних продуктів – просто в цьому випадку, якщо є така можливість, варто попросити на це благословення у священика.
Порівняно з Великим постом, може здатися що цей менш суворий. Тим не менше, недарма наші предки його називали «петрівкою-голодуванням». В період Апостольського посту запаси заготовленні з осені вже закінчувалися, а нові ще не зовсім дозрівали. Так що пісне меню складалося з каш, зелені і ягід. Суворо заборонено під час посту вживати м`ясо, молоко і яйця. У цей піст дозволено вживати рибу, але не у всі дні, а тільки у вівторок, четвер, суботу та неділю.
Але в сучасномі світі, зайшовши до супермаркету, можна знайти будь-які продукти, тому особлива заборона залишається на м`ясо, молоко і яйця. Також з раціону слід виключити фаст-фуд, кондитерські вироби та випічку (крім хліба). Вино – рослинний продукт, тому його дозволено вживати по вихідним в помірних кількостях.
Не варто відмовляти собі в пісних солодощах: сухофруктах, вареннях і, звичайно ж, свіжих фруктах і ягодах. Умови посту можуть пом'якшуватися для дітей, вагітних жінок, а також під час хвороб і подорожей.
Джерело