Впродовж усіх 25 років незалежності український бізнес та громадяни страждали від такого ганебного явища, як рейдерство.

Міністерство юстиції з перших днів зайняло позицію якомога ширшого розголосу інформації про усі відомі факти спроб рейдерських захоплень. Розроблене Мін’юстом та прийняте Парламентом законодавство, спрямоване на реформу системи реєстрації в Україні, дало можливість запровадити сучасний та дієвий механізм адміністративного оскарження дій реєстраторів через Комісію з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації.

Комісія протягом 2-3 тижнів оперативно може прийняти рішення про відміну реєстраційної дії і повернути вкрадене майно. На відміну від судової тяганини, яка раніше була єдиним можливим способом відстояти свої права і подекуди затягувалася на кілька років, дана процедура дає можливість швидко відреагувати на спробу захоплення. Відповідно, рейдерам дуже складно перепродати захоплене майно за такий короткий проміжок часу.

Серед компанії, яким вдалося врятувати свою власність завдяки роботі комісії:

  • Новус Україна;
  • UniCreditBank;
  • Бунге Україна;
  • UNIQA RealEstate;
  • Ромпетрол Україна;
  • ПАТ "Рижівський гранітний кар'єр" (Полтавська область);
  • Універсам "Харків" (м. Київ);
  • ТОВ "Нива-2010" (повернуто 35% власності, щодо інших 65% - триває суд).

Окрім того:

  • Земля 151 власника паїв на Кіровоградщині.
  • Земля понад 100 власників паїв у Вінницькій області.
  • 130 тисяч м.кв. нерухомого майна.
  • 5 га пляж у Залізному порту на Кіровоградщині.

Антирейдерська комісія повернула 105 гектарів землі французьким інвесторам. Антирейдерська комісія Мін’юсту є дієвим механізмом відновлення порушених майнових прав громадян.

Ще одним кроком у боротьбі з рейдерством стала розробка Мін’юстом так званого Антирейдерського закону. (Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності").

6 жовтня 2016 року цей закон було прийнято парламентом, а 28 жовтня його підписав П. Порошенко. Цей закон ліквідував незаконні схеми відчуження майна. Він запровадив реальні запобіжники, які унеможливлюють незаконну діяльність рейдерів, не чистих на руку реєстраторів, та так званих "чорних" нотаріусів, та посилив відповідальність за такі злочинні дії - максимальний термін ув’язнення для рейдерів може скласти до 10 років.

Ще одна новація у боротьбі з можливим рейдерством - запуск системи інформування українських громадян через СМС про будь-які реєстраційні дії, які вчиняються з їхньою нерухомістю, а також про те, хто з користувачів реєстру цікавився їхнім майном.

Для того, щоб підключитися до нової послуги, достатньо зробити 3 прості кроки:

1. Отримати реєстраційний номер майна. Вказується в Інформаційній довідці з реєстру нерухомості або у правовстановлюючому документі.

2. Поставити майно на контроль. Поставити позначку навпроти нерухомого майна, яке ви хочете контролювати, у особистому кабінеті користувача.

3. У разі проведення будь-яких дій з майном – отримати миттєве сповіщення про зміни.

Бобрик Тетяна