Останнім часом, прямуючи вулицями навіть невеличких міст, раптом вражено зупиняєшся перед розмаїттям, зненацька вирослих, висоток-новобудов зі стильними формами, вишуканим зовнішнім оздобленням, сучасними панорамними вікнами.
Будівлі шикуються в цілі містечка. Ну просто – оаза краси та гармонії.
Неабияке естетичне задоволення приносить і споглядання та проживання в самих квартирах з так званим "євроремонтом" (де застосовуються найсучасніші оздоблювальні матеріали та предмети інтер’єру, побутова техніка, застосовуються новітні технології енергозбереження тощо).
Однак, і тут існує "зворотній бік медалі". Адже Всесвітня організація охорони здоров’я висловлює збентеження тим, що у мешканців 30% нових та реконструйованих будівель у всьому світі констатується так званий "синдром хворої будівлі" (англійською Sick building syndrome – SBS), що дослідили американські експерти ще півстоліття тому.
Термін передбачає ситуацію, коли у жителів (в т.ч. дітей) певних будівель (незалежно від соціального статусу та майнового цензу) виникає цілий комплекс хворобливих проявів з боку різних органів та систем організму: головні болі, запаморочення, надмірна втома, нудота, безсоння, болі в суглобах, подразнення слизових оболонок, алергічні прояви, навіть, непритомність та утруднене дихання.
Де криються причини, чим зумовлюється проблема?
Серед першопричин – "супергерметизація житла", коли з метою енергозбереження облаштовуються щільні металопластикові вікна, вхідні двері (з подвійною, а то і потрійною системою гумових чи ПВХ-ущільнювачів). Внаслідок чого, завдяки відсутності цілодобової належної інфільтраційної природної вентиляції, циркуляції повітря, квартири перетворюються на герметично замкнені простори, де насичення хімічними, біологічними алергенами сягають критичних значень.
Перелічимо ці алергени… Насамперед, це – величезна "армія" полімерних матеріалів та предметів, які їх містять: розчинники, фарби, засоби захисту деревини, клей (джерело бензолу, ксилолу, толуолу), і вологостійкі шпалери, натяжні стелі, теплоізоляційні вироби (джерело стиролу), і нові меблі з ДСП та інші предмети інтер’єру (джерело формальдегіду та фенолу), і арсенал побутової хімії, синтетичних миючих засобів тощо. В повітрі закритих сучасних приміщень іноді налічуються сотні летких хімічних сполук, взаємодія багатьох із яких значно підсилює токсичний ефект на організм людини.
Крім хімічних забруднень людину атакують електромагнітні поля, випромінювання побутової техніки (надсучасні холодильники, електрочайники, телевізори, мікрохвильові печі) та радіонуклиди будматеріалів.
Свою "чорну" справу робить і підвищена вологість, при якій посилено розмножується цвіль (пліснява), інші мікроби. А це вже разом з кліщами (які заселяють наші постільні приналежності)- наші серйозні біологічні вороги.
Як же уникнути "синдрому хворої будівлі" нам, особливо нашим дітям?
В тренді західних країн – "зелене будівництво" з виготовленням екологічного паспорту будівлі, основна мета якого – скоротити сукупну шкоду від впливу оселі на здоров’я мешканців, особливо. Дітей. Для нас, поки-що, це завтрашній день…
А допоки декілька лайфхаків з цього приводу:
- при купівлі будматеріалів, оздоблювальних матеріалів, нових меблів, побутової техніки, пральних та миючих засобів слід вимагати у продавців документацію щодо санітарно- епідеміологічної експертизи їх, де чітко зазначається сфера застосування, чітко мають бути сформульовані відповідні обмеження чи застереження;
- зводьте до мінімуму використання агресивних лако-фарбувальних матеріалів, агресивних засобів побутової хімії, в т.ч. синтетичних миючих засобів;
- не намагайтеся будь-що "супергерметизувати" своє житло;
- забезпечуйте належне цілодобове провітрювання приміщень (в тому числі протяжне), особливо нових квартир або ж відремонтованих приміщень, приміщень з новими меблями. Самі ж при цьому (разом з дітками) виходьте на піші прогулянки в паркові, рекреаційні зони. Ведіть здоровий спосіб життя;
- вживайте заходів щодо усунення надмірної вологості та цвілості (плісняви) приміщень, глибоко викорінюйте її;
- забезпечуйте належну інсоляцію приміщень, тобто опромінення поверхонь приміщення сонячним світлом (норматив її для житлових приміщень – не менше 3-х годин на добу);
- з метою попередження розмноження кліщів в постільних приналежностях- не спішіть зразу ж застеляти ліжка, провітрюйте їх, витрушуйте приналежності та "інсолюйте" їх.
Будьте розважливими, пильними, бережіть своє здоров’я та здоров’я своєї малечі.
Лікар з гігієни дітей та підлітків Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України" Н.Канарчук