20 червня розпочався Петрів піст - один із двох літніх постів, він готує християн до дня пам’яті святих первоверховних апостолів Петра і Павла.
Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує матеріал про правила, сенс та історію Петрового посту.
Сенс Петрового посту
Петрів піст, як і будь-який з чотирьох багатоденних постів у році, спонукає нас до самовдосконалення, до перемоги над гріхами і пристрастями. У ці дні й тижні ми намагаємося відчути правильну внутрішню ієрархію свого життя: вирішуємо для себе, що тіло повинно прагнути до душі, душа - до духу. І вся людина повинна бути направлена до Бога. Піст, тобто наше добровільне утримання, закликає нас пройти цим шляхом.
Крім того, піст об’єднує людей, віруючих у Христа. Через спільне говіння ми відчуваємо себе членами єдиної Церкви, єдиної спільноти вірних Спасителю і Його заповідям. Тим самим ми визнаємо, що все, що проповідував Христос, - істинно. Тобто піст - це не тільки самовдосконалення, а й наше свідоцтво всьому світу про те, що ми християни.
Не кожен з нас може постити так строго, як це пропонує Церква, але кожен з нас може засвідчити те, що він частина Церкви, - дотримуючись посту в міру своїх сил і з усією щирістю. Міру посту найкраще узгодити з духівником.
Історія Петрового посту
Ми знаємо про Петрів піст від найперших століть християнства. Правда, тоді християни не пов’язували цей піст з ім’ям Петра і Павла. Він існував для тих, хто з якоїсь причини не зміг постити у Великий піст перед Великоднем.
У Константинополі й Римі побудували храми в ім’я апостолів Петра і Павла. В Константинополі храм освятили в день пам’яті апостолів - 12 липня за новим стилем.
З IV століття багато святих отців писали у своїх працях про Апостольський піст: наприклад, Афанасій Великий, Амвросій Медіоланський, Лев Великий, Феодорит Кирський.
Літні пости
Влітку у православних християн два пости - Петрів і Успенський.
Петрів піст називається так на честь святих апостолів Петра і Павла. Він встановлений в пам’ять про те, як апостоли постили перед євангельською проповіддю всьому світу. Цей піст ще називають Апостольським.
Початок Петрового посту - завжди в понеділок через тиждень після свята Трійці (П’ятидесятниці). Дата Трійці залежить від дати святкування Великодня, тому початок Петрового посту припадає на різні дати. І триватиме він може від 8 до 42 днів. Закінчується Петрів піст завжди 12 липня.
Успенський піст - найкоротший з церковних багатоденних постів. Православні християни постять з 14 до 27 серпня і готуються до двох свят - Преображення Господнього та Успіння Божої Матері.
Календар харчування
Даний календар наводиться відповідно до рекомендацій Календарної комісії УПЦ. На його основі можна зрозуміти, які дні в посту є більш строгими, які - менш. Але яким саме обмеженням буде вимірюватися ваша міра строгості посту слід визначати з особистого досвіду, обставин і порадившись з духівником або знайомим священником.