Ще три тижні ми стовідсотково будемо жити в умовах карантину. Та й ви самі знаєте, що його продовжать. Майже півтора роки ми живемо від однієї "карантинної постанови до іншої і це вже не шокує. Та є ті теми, на які доцільно звертати увагу знову й знову.

В Україні продовжують накопичуватися борги населення за комунальні послуги. На кінець травня загальний борг українців за ЖКП склав 79,1 млрд. грн. Повідомляє пресслужба "Адвокат права".

Найбільші борги у громадян за газ, а в середньому кожна українська сім'я винна за ЖКП 5,3 тисячі гривень.

Що ви повинні знати сьогодні про пеню на борг?

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 року на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги. 

Новий власник квартири не відповідає за борги попередніх власників (наймачів) за комунальні послуги.

1 липня 2020 року президент України підписав Закон України "Про внесення змін до Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України щодо недопущення нарахування штрафних санкцій за кредитами (позиками) у період дії карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби COVID-19". Зміни спрямовані на недопущення нарахування штрафів та пені за кредитами у період дії карантину.

Закон передбачає, що у разі, якщо в період дії карантину та протягом 30 днів після його офіційного завершення позичальник прострочить виконання грошового зобов’язання за кредитним договором (наприклад, не поверне чергову частину кредитних коштів), то такий позичальник звільняється від обов’язку сплатити неустойку, штраф та пеню за таке прострочення.

Тобто, у разі закінчення карантину 31 серпня, до 1 жовтня ви можете спокійно не сплачувати пеню за борг "по комуналці". Це законно!

Кошти з банківських рахунків боржників не списуватимуть автоматично

Саме завдяки цьому пункту протягом усього карантину боржники не отримують штрафів, відключень і загроз виселення з житла за борги по комуналці. Хоча поодинокі випадки порушення цієї норми є, оскільки аналіз чинного законодавства України щодо цього питання має велику кількість лазівок для обходу.

Співвласник квартири зобов'язаний сплачувати витрати на комунальні послуги, навіть, якщо проживав окремо

Відповідно до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 2021 року №611 до постанови Кабінету Міністрів від 09 грудня 2020 року №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (далі – COVID-19), на території України продовжено до 31 серпня 2021 року дію карантину.

Також, згідно з абзацом 3 частини 1 статті 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.

Карантин більше не врятує від неустойки за простроченими кредитами

Закон встановлює конкретний пільговий період, протягом якого позичальник звільняється від обов’язку сплатити штрафні санкції. Однак, відповідно до закону, такий обов’язок знову виникне у позичальника після закінчення зазначеного строку. Тобто з моменту порушення позичальником грошового зобов’язання, якщо воно відбулося навіть у період карантину, у кредитора виникне право нараховувати штрафні санкції.

Обов’язок сплатити ці штрафні санкції виникне у позичальника після завершення зазначеного періоду.