Питання складне, в першу чергу, морально як для дорослих, так і для дітей. Сьогодні хотілося б поговорити про участь родичів у вихованні дитини, тобто дідусів, бабусь тощо.
Відповідно до статті 257 Сімейного кодексу України бабуся, дідусь, прабабуся, прадідусь мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні. Повідомляє пресслужба "Адвокат права".
Батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків.
Якщо такі перешкоди чиняться, баба, дід, прабаба, прадід мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення.
Згідно зі статтею 263 Сімейного кодексу України спір щодо участі баби, діда, прабаби, прадіда, брата, сестри, мачухи, вітчима у вихованні дитини вирішується судом відповідно до статті 159 Сімейного кодексу України.
Суд визначає способи участі одного (залежно від того, скільки звернулося до суду родичів і до скількох) з дідів, бабів, сестер тощо на спілкування і виховання дитини (періодичне чи систематичне побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця їх проживання тощо), черговість між бабою, дідом, прабабою, прадідом, братами, сестрами, мачухою, вітчимом на спілкування з дитиною, у тому числі в присутності іншої особи, якщо це необхідно в інтересах дитини тощо.
При цьому також ураховується:
- вік, стан здоров’я дитини;
- поведінка родичів у минулому і теперішньому часі;
- інші обставини, що мають істотне значення для дитини.
Згідно з частиною 1 статті 50 Цивільного процесуального кодексу України позов може бути пред’явлений спільно кількома позивачами або до кількох відповідачів. Кожен із позивачів або відповідачів щодо другої сторони діє в цивільному процесі самостійно.
Позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Тобто, належним способом захисту порушених прав може бути звернення до суду, наприклад, баби дитини, в якості позивача, із позовною заявою про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною шляхом визначення способу участі у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місця та часу спілкування.