У 60 країнах порушувались права людини під час антикоронавірусних заходів.
Правоохоронці 60 країн світу порушували права людини під час служби для контролю за дотриманням карантину. Про це повідомила "Amnesty International" у новому аналітичному огляді "Репресії COVID-19: Поліцейське насильство і глобальна пандемія".
Правозахисники задокументували, що правоохоронці кийками били людей без масок, затримували та навіть стріляли через нібито недотримання карантинних вимог і протести проти умов утримання в тюрмах.
- Наприклад, в іранських тюрмах у в’язнів стріляли бойовими патронами та застосовували сльозогінний газ задля придушення протестів через ситуацію з COVID-19. Як наслідок, кількох людей убили та поранили.
- У Кенії тільки за перші п’ять днів комендантської години в результаті поліцейських операцій було вбито не менше семи людей, і ще 16 госпіталізували.
Хоча деякі карантинні заходи можуть бути виправдані під час пандемії для захисту громадського здоров'я чи інших нагальних соціальних потреб, багато урядів вийшли далеко за межі розумних і виправданих обмежень.
У ПАР в перший день локдауну поліція вистрілила гумовими кулями по людях, що "байдикують". Під приводом боротьби з COVID-19 поліція Анголи вбила хлопчика прямим пострілом просто в обличчя за те, що він нібито порушив комендантську годину. Більше того, розслідування Amnesty International та ангольської правозахисної організації OMUNGA виявило, що в Анголі правоохоронці, яким доручили контроль за дотриманням карантину, вбили щонайменше семеро молодих людей у період із травня по липень.
Під час карантину поліція арештовувала та затримувала людей за участь у мирних акціях протесту; за порушення обмежень на виїзд, проведення зборів; за критику урядових дій щодо пандемії та з інших причин, які не виправдовують арешти та ув’язнення людей. Наприклад, у Домініканській Республіці поліція затримала 85 тисяч осіб з 20 березня по 30 червня — нібито за недотримання комендантської години.
З березня по травень понад 5 сотень людей у Туреччині затримали для допиту через так званий "обмін провокативними повідомленнями про коронавірус" у соціальних мережах, що явно порушує їхнє право на свободу вираження поглядів.
У кількох країнах поліція продемонструвала расову упередженість та дискримінацію маргіналізованих груп. Приміром, у Словаччині правоохоронці та військові огородили ромське поселення на час карантину. А у Франції лише в місті Кале волонтери зафіксували 175 випадків примусового виселення мігрантів, шукачів притулку та біженців працівниками правоохоронних органів у період із березня по травень 2020 року.