Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин ухвалив рішення щодо законопроєкту про паспорт у формі книжечки №3986.
Це урядовий законопроєкт, що спрямований на поступове виведення паспорта у формі книжечки із користування, повідомляє Телеграм-канал "Адвокат права".
Альтернативний законопроект, внесений депутатами від опозиційних фракцій, навпаки пропонував його залишити, однак Комітетом відхилений. Проблема обумовлена тим, що певна категорія людей не бажає відмовлятися від традиційної форми паспорта, навіть існують випадки звернення до Європейського суду з прав людини.
Є і інша сторона медалі: як повідомив голова Комітету Дмитро Лубінець, саме через паперову форму паспорта щорічно порушується близько 14 000 кримінальних проваджень за підробку паспортів.
Проєктом Закону №3986 від 14.08.2020 року пропонується визнати такою, що втратила чинність, Постанову Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та про паспорт громадянина України для виїзду за кордон" та встановити, що паспорт громадянина України у формі книжечки, оформлений до набрання чинності цим Законом, є чинним до закінчення строку його дії. Установлюються строки дії паспорта.
Строк дії паспорта становить:
- для осіб віком від 16 до 25 років — до дня досягнення особою 25-річного віку;
- для осіб віком від 25 до 45 років — до дня досягнення особою 45-річного віку за умови, що до дня набрання чинності цим Законом до паспорта вклеєно в установленому порядку нову фотокартку після досягнення особою 25-річного віку, а в разі коли паспорт було оформлено у період після досягнення особою 25-річного віку до дня досягнення нею 45 років, — фотокартку під час оформлення паспорта;
- для осіб віком від 45 років — безстроково за умови, що до дня набрання чинності цим Законом до паспорта вклеєно в установленому порядку нову фотокартку після досягнення особою 45-річного віку, а в разі коли паспорт було оформлено після досягнення особою 45-річного віку, — фотокартку під час оформлення паспорта.
Паспорт визнається недійсним у разі:
- зміни прізвища, імені, по батькові (за наявності), дати, місця народження особи;
- виявлення помилки в інформації, внесеній до паспорта;
- непридатності паспорта для подальшого використання, у тому числі в разі заповнення всіх сторінок, які передбачені для внесення відповідних відомостей;
- внесення до паспорта відомостей, які не передбачені законодавчими актами;
- заявлення паспорта як втраченого або викраденого;
- смерті особи, якій було видано паспорт;
- закінчення строку дії паспорта;
- оформлення паспорта з порушенням вимог законодавства;
- припинення громадянства України або скасування рішення про набуття громадянства України.
Нагадаємо, що 19.09.2018 року Велика Палата Верховного Суду постановила рішення у зразковій справі №806/3265/17, в якому, зокрема, посилаючись на ч. 3 ст. 22 Конституції України, визнала протиправним відмову у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки.