Артефакт не має аналогів на правобережжі України.
У квітні 2023 року біля села Івашківці на Новоушиччині місцевий фермер розробляв землю під поле, викорчовуючи старий садок. Аж раптом з-під коріння трактор вивернув назовні кам'яну глибу. Очистивши її від землі, з'ясувалося, що це не просто звичайний камінь…
Знахідкою одразу ж зацікавилися науковці. Вони підтвердили: це унікальна кам'яна стела з антропоморфними рисами – тобто людиноподібна статуя. І що найбільш вражаюче – раніше подібних артефактів не знаходили на всій території Правобережної України.
Того ж року кам'яну статую передали до Новоушицького історико-краєзнавчого музею. Після огляду історики встановили, що її вік перевищує 4 тисячі років.
То що ж це за стела-статуя, чим вона унікальна, що вдалося з'ясувати в процесі дослідження, сайту "Є ye.ua" розповів Сергій Семенчук, кандидат історичних наук, доцент кафедри суспільних дисциплін Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії. Саме він наразі займається дослідженнями древнього артефакту.
Як виглядає Івашковецька стела
За словами Сергія Семенчука, це справді унікальна знахідка. Найдавніша в західному регіоні. І це єдина серед знайдених статуя такого типу і такого періоду на території всього правобережжя України.
Розміри стели – 1 метр 15 сантиметрів у висоту, 58,5 сантиметрів - у ширину та 32,5 – в товщину.
Як розповідає Сергій Семенчук, особливістю скульптури є детальне зображення верхньої частини тіла, що вказує на її культове або поховальне значення. Ноги на стелі не висічені, що узгоджується з традиціями монументального мистецтва давніх етнокультурних спільнот, адже такі стели вкопували в землю.
Також не виявлено на статуї деталей одягу.
Яку функцію могла виконувати стела
Як розповідає Сергій Семенчук, є кілька версій щодо призначення цієї стели. Найбільш імовірні дві - намогильний пам'ятник або ж культова статуя.
Що відомо про походження стели
Івашковецьку стелу науковець датує добою бронзи – це кінець ІІІ – початок ІІ тисячоліття до нової ери. Щодо аналогів, то, за його словами, схожі прості антропоморфні стели були знайдені в селах Горохівка та Глибоке на Миколаївщині. Загалом таких артефактів на території України виявлено відносно небагато – трохи більше 20-ти. Згідно з дослідженнями Сергія Семенчука, подібні знахідки належать до ямної археологічної культури, яка домінувала на півдні та сході України. Це коли поховання здійснювали в ямах і біля входу в них й ставили такі намогильні статуї.
Воїн чи ні: про що свідчать зображення за стелі
Зображення лука, викарбуваного на стелі-статуї, дозволяє припустити, що це скульптура воїна. Проте, розповідає Сергій Семенчук, декілька днів тому разом з ним артефакт оглядав відомий археолог, завідувач відділом археології енеоліту та бронзової доби Інституту археології НАН України, доктор історичних наук, професор Віталій Отрощенко і висловив ще одне припущення.
Утім, вже наразі зрозуміло, що поза сумнівом в стелі втілено образ пращура чоловічої статі. І серед елементів цього образу, звісно ж, лук.
Поки тривають дослідження артефакту, Ірина Малюгіна, директорка Новоушицького історико-краєзнавчого музею, зазначає, що пам'ятку готуються виставити в експозиції. Тож її зможуть побачити всі охочі, під час відвідин музею.
Додамо, що кам'яна скульптура – одна із форм монументального мистецтва давніх культур. Згідно з віруваннями предків каміння символізувало вічність, на відміну від дерев. Саме тому з каменю й створювали скульптури, надаючи їм антропоморфних та зооморфних рис.
Ця стаття стала можливою за підтримки програми "Голоси України", яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.
Читайте також:"По Нігинському шосе горіла квартира".