Це найдавніша мацева з нині відомих та збережених в цій частині Поділля.
Надгробок над єврейським похованням, якому майже 400 років, знайшли на Хмельниччині. Мацеву, датовану 1636 роком, виявили на невеличкому єврейському цвинтарі села Тимків. За словами наукового співробітника Кам'янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Євгенія Левінзона, наразі це найдавніша мацева з нині відомих та збережених на Кам'янеччині.
Що найцінніше у цій знахідці, зазначає історик, це те, що на надгробку зберігся увесь текст і його вдалося прочитати.
Щодо самої знахідки, то, як розповідає Євгеній Левінзон, почалося все з того, що у 2021 році археолог Дмитро Тимчук розповів йому про невеличке єврейське кладовище у садку глухого, але живописного подільського села Тимків.
Тоді про це кладовище майже не було інформації в інтернеті чи в реєстрах єврейських цвинтарів, тож Євгеній зібрав експедицію до села на Новоушиччині. Долати шлях, додає, довелося бездоріжжям та подекуди суцільними хащами.
До дослідження мацев повернулися після тривалої перерви. Як і до дослідження історії села, адже в історичних джерелах нарешті вдалося знайти, що цей населений пункт колись був містечком і тут проживали євреї. Утім, очевидно, що на межі XVIII-ХІХ століть ця громада зникла.
Євгеній Левінзон припускає, що, можливо причиною цьому стали реформи Ігнація Сцибор Мархоцького (Мархоцький - відомий реформатор та засновник Миньковецької держави – прим. авт.). Проголошення загального рівноправ'я громадян графської держави, відкриття у Миньківцях єврейської друкарні могло заохотити тимківських юдеїв перебратись поближче до Миньковець, які, до того ж, ще й лежали на більш вигідному торговому шляху з Дунаївців до Ушиці.
Чимало часу, зізнається Євгеній Левінзон, забрав і переклад одного добре збереженого надгробку, на якому знайшли найдавніше датування.
Євгеній Левінзон додає, що, як з'ясувалося, у 2012 році польські та українські активісти працювали на цьому і навколишніх цвинтарях різних конфесій. І тоді Тимківські мацеви були підняті із землі, відмиті та встановлені заново.
За словами Євгенія Левінзона, такі історичні розвідки вкотре доводять, що навіть один надгробок може відкрити нову сторінку того чи іншого населеного пункту. Навіть якщо такі знахідки не тягнуть на наукову статтю, вони варті того, щоб не піти в небуття, а стати історією.
Читайте також:"У Кам’янці під час пожежі в гуртожитку університету була травмована людина".