Після сильного землетрусу на кордоні Туреччини та Сирії, що стався 6 лютого та забрав життя тисяч людей, українськими ЗМІ почала ширитись інформація про можливість землетрусу в 8-9 балів на території України. Особливо активно це питання обговорюється в соцмережах, де фейкову інформацію можуть розповсюдити й самі користувачі. Отож, нумо розбиратися.
Чи можна спрогнозувати землетрус?
Попри значні зусилля сейсмологів у дослідженнях, поки неможливо дати прогноз із точністю до дня чи місяця.
Як стверджує в інтерв’ю українській службі ВВС фахівчиня Інституту геофізики НАН України доктор фізико-математичних наук Юлія Семенова, сказати точно, де і коли станеться землетрус, неможливо, і сейсмологи таким не займаються. Натомість вони вивчають зони можливого виникнення землетрусів. Тобто вони можуть сказати, яка імовірність землетрусу у певному регіоні на певну кількість років.
В Туреччині був високий ризик того, що станеться саме один потужний землетрус, а не серія менших поштовхів. Оскільки сейсмічної активності у цьому регіоні довго не було. А енергія у місці тертя плит має властивість накопичуватись, і якщо вона не виходить постійно невеликими поштовхами, то вивільняється потужним землетрусом.
Чи можна підготуватися до землетрусу?
Єдиний спосіб уникнути серйозних руйнацій споруд й відповідно великих жертв — дотримуватися правил будівництва у районах ризику.
Сейсмологи ретельно відстежують і фіксують поштовхи саме для надання рекомендацій будівельним організаціям.
Є спеціальні мапи, які показують, якої сили землетрус може статися у тому чи іншому місці. Документ, що містить карту загального сейсмічного районування (ЗСР) території України, має назву "Будівництво у сейсмічних районах України". У ньому детально розписані всі будівельні норми, яких обов’язково мають дотримуватися при проєктуванні, новому будівництві, реконструкції й експлуатації будівель і споруд різного призначення, що зводяться або розміщенні на майданчиках із сейсмічністю 6 балів і вище за шкалою сейсмічної інтенсивності відповідно до ДСТУ Б В. 1.1-28:2010, з метою захисту від негативного впливу сейсмічних подій на безпеку людей та збереження матеріальних та культурних цінностей.
Насамперед перед будівництвом вивчають ґрунти. Мʼякий ґрунт може підсилювати сейсмічні коливання. Під час землетрусів найбільший ризик руйнувань мають саме високі гнучкі будівлі, побудовані на мʼяких ґрунтах, наприклад, поруч з водоймами.На деяких ділянках взагалі потрібно уникати будівництва.
Які райони України вважаються сейсмічно небезпечними?
За таблицями та картами, що розміщені в офіційному виданні "Будівництво у сейсмічних районах України" найбільш небезпечними районами є Одеська, Закарпатська, Івано-Франківська, Чернівецька, Тернопільська, Львівська області та Крим. Також частково Хмельницька і Вінницька області.