Вперше за 10 років у Кам'янці-Подільському в повітрі шкідливі речовини перевищують норму

Фото: Engin_Akyurt

Кількість автомобілів на магістральних трасах та дорогах міста щороку зростає в геометричній прогресії. Тому роль автомобільного транспорту в забрудненні атмосферного повітря міст - величезна. І саме шкідливі викиди автотранспорту безпосередньо надходять у зону дихання людини, що сприяє зростанню числа респіраторних захворювань у населення, розвитку онкологічних, серцево-судинних хвороб у дорослих та дітей.

Кам’янець-Подільським районним відділом ДУ "Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України" протягом другого кварталу поточного року проведені планові моніторингові дослідження проб атмосферного повітря у спостережних точках сельбищної території населених пунктів Кам'янець-Подільської міської територіальної громади (в зоні впливу інтенсивних потоків автотранспорту на перехрестях доріг) на вміст шкідливих хімічних речовин та пилу.

За результатами проведених досліджень можна констатувати, що вперше за 10 років моніторингу концентрація формальдегіду (шкідливої речовини ІІ-го класу небезпеки) перевищила граничнодопустиму концентрацію в 1,22 раза в пробі атмосферного повітря в спостережній точці біля будинку №5 по вул. Героїв Небесної Сотні (на перехресті вулиць Героїв Небесної Сотні та Лесі Українки м. Кам'янця-Подільського).

Концентрація сірки діоксиду (шкідливої речовини ІІІ-го класу небезпеки) перевищила ГДК у пробах атмосферного повітря у 2-х із 10-ти спостережних точок, а саме:

  • біля приватного будинку по пр. Грушевського, 2 (що на перехресті пр. Грушевського та вулиці Північна м. Кам'янця-Подільського) в 2,1-2,2 раза;
  • біля 5-поверхового житлового будинку по вул. Шевченка, 1 (що на перехресті вулиць Шевченка та Північна м. Кам'янця-Подільського) - в 1,1-1,2 раза.

Концентрація пилу перевищила ГДК у пробах атмосферного повітря в 6-ти з 10-ти спостережних точок. І якщо перевищення в точках: біля будинку 24 по вул. Привокзальній (що на перехресті вул. Привокзальна та Пушкінська м. Кам'янця-Подільського), біля приватного будинку по вул. Івана Франка, 19 (що на перехресті пр. Грушевського та вулиці І. Франка м. Кам'янця-Подільського), біля будинку №5 по вул. Героїв Небесної Сотні (на перехресті вулиць Героїв Небесної Сотні та Лесі Українки м. Кам'янця-Подільського) було незначним (в 1,1-1,3 раза), то в точках біля 5-поверхового житлового будинку по Хмельницькому шосе, 43 (що на перехресті Хмельницького шосе та вулиці Чехова м. Кам'янця-Подільського) та біля 5-поверхового житлового будинку по вул. Шевченка, 1 було перевищення в 4-4,5 раза (чого не спостерігалося також давно). Ситуацію, очевидно, зумовила відсутність дощів тривалий час (а відтак, очищення повітря та доріг, тротуарів, ґрунту тощо).

Концентрація досліджуваних шкідливих хімічних речовин: азоту діоксид, вуглецю оксид, фенолу – в пробах атмосферного повітря вищезазначених спостережних точок під час досліджень протягом цього періоду не перевищували граничнодопустимих концентрацій (відповідно до вимог Гігієнічних регламентів "Гранично-допустимі концентрації хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць", затверджених наказом МОЗ України від 14.01.2020р. №52).

А в спостережних точках біля будинків: №37 по вул. Пушкінська (що на перехресті вулиці Пушкінська та вул. Гагаріна м. Кам'янця-Подільського), №59 по вул. Огієнка (що на перехресті вул. Огієнка та вулиці Князів Коріатовичів м. Кам'янця-Подільського), а також біля будинку №5 по вул. Б. Хмельницького села Колибаївка - відхилень за вмістом всіх досліджуваних шкідливих хімічних речовин та пилу не встановлено.

З огляду на вищезазначене хочеться звернутись до жителів міста та нагадати:

Шановні Кам'янчани, дбайте про своє здоров’я, а, особливо, про здоров’я своїх дітей:

  • уникайте піших прогулянок у вихідні дні, у свій вільний час тротуарами магістральних вулиць (особливо, коли прогулюєтесь з дітками у візках);
  • віддавайте перевагу прогулянкам із дітками в паркових зонах;
  • рухайтесь другорядними вуличками з невеликою кількістю транспорту;
  • намагайтеся уникати тривалих чекань маршруток на зупинках з інтенсивним графіком перевезень (якщо потрібно проїхати лише якихось 1-2 зупинки при сприятливих погодних умовах_;
  • за можливістюі, рухайтесь пішки (бажано – дворами), адже користь від цього, що називається "2 в 1": боротьба з гіподинамією та зменшення безпосереднього вдихання інтенсивних "густих" токсичних автомобільних викидів на автобусних зупинках.

Лікар-гігієніст Кам’янець-Подільського районного відділу

ДУ "Хмельницький обласний центр контролю та

профілактики хвороб МОЗ України" Надія Канарчук

13:03, 19 листопада