Цього місяця своє 10-річчя відзначила система безоплатної правової допомоги - відносно нова державна правозахисна інституція, один із найуспішніших соціальних проєктів, який покликаний допомогти реалізувати конституційне право громадян на отримання професійної правничої допомоги.
10 років тому, у червні 2012 року, була створена перша установа системи безоплатної правової допомоги – Координаційний центр з надання правової допомоги, який є структурним підрозділом Міністерства юстиції України. Створенню центру передувало підписання 2 червня 2011 року Закону України "Про безоплатну правову допомогу".
А вже в січні 2013 року по всій Україні розпочали роботу близько двадцяти регіональних центрів, які виконують функцію з надання безоплатної вторинної правової допомоги, тобто послуг із захисту, в кримінальному процесі затриманим, підозрюваним, обвинуваченим та засудженим до покарання, пов’язаного з позбавленням волі, а також у справах про адміністративні правопорушення особам, щодо яких застосовано адміністративне затримання або адміністративний арешт.
Далі, з 1 липня 2015 року, в усіх регіонах України відчинили свої двері місцеві центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, один із таких центрів розташований у Кам’янці-подільському. У складі Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги нині працюють чотири сектори: "Дунаєвецьке бюро правової допомоги", "Новоушицьке бюро правової допомоги", "Чемеровецьке бюро правової допомоги" та "Кам'янець-Подільське бюро правової допомоги". Саме юристи бюро надають безоплатну правову допомогу клієнтам.
Сьогодні доступ до правових послуг у цивільному та адміністративному процесах мають соціально незахищені категорії громадян – учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, люди з інвалідністю, діти та багато інших осіб. З кожним роком існування системи безоплатної правової допомоги перелік осіб, які мають право на вторинну правову допомогу, розширювався. Так, у 2018 році його отримали особи, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, а також діти.
З листопада 2021 року до переліку осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, увійшли громадяни України, які проживають на тимчасово окупованих територіях,–з питань, пов’язаних із захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у зв’язку зі збройною агресією російської федерації та тимчасовою окупацією території України. З 20 травня цього року це право отримали потерпілі від кримінальних правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості, катування або жорстокого поводження під час воєнних дій чи збройного конфлікту, а також особи без документів.
За роки роботи для забезпечення права громадян на безоплатну вторинну правову допомогу Кам’янець-Подільський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги видав близько 3 тисяч рішень про надання безоплатної вторинної правової допомоги у цивільних та адміністративних справах.
Зазначимо, що сьогодні безоплатну правову допомогу можна отримати як безпосередньо у бюро правової допомоги, так і за допомогою телефону чи онлайн-сервісів. Зокрема, звернутися по консультацію можна за єдиним телефонним номером системи – 0 800 213 103 (дзвінки безкоштовні у межах України), а також через вебсайт системи, у кабінеті клієнта, через месенджери сторінокв соцмережах, в чатах Телеграм та Вайбер, мобільні застосунки "Безоплатна правова допомога" та "Твоє право" або ж скористатися довідково-інформаційною платформою правових консультацій WikiLegalAid.
Подивитися розташування, номери телефонів та актуальну інформацію про режими роботи бюро правової допомоги можна на мапі, яка регулярно оновлюється: https://bit.ly/bpd_buro. Там можна також дізнатися графік роботи консультаційних пунктів (дату та час проведення прийому осіб).
Адреса Кам’янець-Подільського бюро правової допомоги: м. Кам’янець-Подільський, вул. Пушкінська, 44, каб. 306; тел. +380(97) 894-49-00.
Читайте також:"Зарплати в травні - у більшості професійних сфер триває їх зниження".