На території ландшафтного парку поблизу палацу Орловських у Маліївцях – стайня. У ній від січня живуть семеро, на перший погляд, незвичних коней: жеребець Фунтик, кобили Іпа й Роза, лошата Галушка, Чарка, Миша і Білка.
Низькорослі, кудлаті й лагідні тварини – представники поліської породи. На Хмельниччину їх перевезли з Київщини напередодні початку великої війни. Про це пише "Поділля News".
Поліська порода – давня, аборигенна і майже втрачена. Таких коней не виводили навмисно, протягом століть відбувалася лише так звана народна селекція. Проте у дикій природі тварини вже давно не жили.
Відродженням породи протягом декількох років займалися активісти громадської організації "Орелі". Стайня розташовувалася на хуторі Щербаті Цуглі, що неподалік чорнобильської зони. Ентузіасти відшукували у поліських селах Київщини та Рівненщини коней з певними ознаками й викуповували в селян. До речі, люди погоджувалися на такі угоди неохоче, адже коні добре служили в господарстві, славилися працелюбністю й слухняною вдачею.
На хуторі відбувалася селекція: коні давали потомство із вже закріпленими ознаками породи. Таким чином на початок цього року активістам вдалося зібрати 15 тварин. Мріяли зібрати сотню, щоб офіційно зареєструвати породу. Утримували підопічних на кошти, зароблені на організації етнографічних фестивалів.
Вже у січні на Поліссі почала наростати тривога. Тому активісти Юрій Ягусевич та Наталія Лещенко вирішили перевезти половину коней у безпечніше місце. Ним стало село Маліївці, де в палаці Орловських розташовується історико-культурний музей. Для своїх підопічних ентузіасти, взявши кредит, придбали 700 тюків сіна. А про овес для "поліщуків" подбали представники громадської організації "Малієвецька спадщина". Вони ж наразі піклуються про своїх незвичних гостей, оплачують роботу конюха.