Про масову загибель бджіл на своїй пасіці розповів житель села Лисківці Кам'янець-Подільського району Юрій Костенюк.
За його словами, комахи вмирали на другий день після обльоту території в пошуках медоносів, повідомляє "Суспільне".
Саме в цей час, каже пасічник, місцеві фермери обробляли поля. Його дружина Юлія Костенюк додає, хочуть розібратися, від чого другий рік поспіль зазнають збитків.
На відео, яке надав пасічник з Лисківців Юрій Костенюк, робочі бджоли на його пасіці корчаться в судомах і помирають. За два дні після двох обробок полів поряд із пасікою, комахи гинули масово, каже господар.
Його дружина Юлія Костенюк каже, підраховують збитки замість прибутків. З місцевими односельцями-сільгоспвиробниками хочуть порозумітися, а не сваритися.
Юрій Костенюк каже: один із фермерів Лисківців, дізнавшись про приїзд журналістів, дзвонив йому з погрозами.
Заступник начальника управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Ігор Газур каже: цьогоріч до служби з причини загибелі бджіл звернулось шістнадцять пасічників, в яких загинуло майже п’ятсот бджолосімей через отруєння пестицидами чи фунгіцидами у 2020 році, каже, було 15 таких випадків, у 2019 – 40.
Чиновник додає, зазвичай, постраждала сторона і сільгоспвиробники домовляються про відшкодування збитків, а якщо не можуть домовитися, то пасічники подають до суду.
За словами родини Костенюків, ні в поліцію, ані в інші інстанції пасічники цього року не зверталися, бо в минулому році бджоли теж труїлися й гинули. Тоді, кажуть, на третій день після загибелі комах зібралася комісія, фермер надав зразки бджіл і рослин з поля пасічники мали за 12 годин доправити в Київ, в лабораторію, на дослідження. Коштує такий аналіз, каже Юлія, вісім тисяч гривень.
Спеціаліст з захисту рослин Сергій Онищук розповідає: аграрії вимушені застосовувати гербіциди, пестициди й фунгіциди, інакше каже, бур’яни, шкідники й хвороби знищать сільгоспкультури. Та, за законом про бджільництво, це мають бути дозволені в Україні препарат, які, додає, значно дорожчі, аніж не брендові аналоги.
Роман Гаврилюк – один з аграріїв, який обробляв поля 27 й 29 червня. Запевняє: пасічника особисто попередили про роботи. Юрій Костенюк цей факт заперечує. Додає: якщо спільної мови з сільгоспвиробниками на зборах у четвер не знайдуть, звертатимуться в державні інстанції. Хоча, каже, штраф від 170 до 246 гривень фермерів не лякає.