26 квітня 1986 року сталась найбільша техногенна катастрофа в історії людства - вибух на Чорнобильській атомній електростанції. Минуло 35 років відтоді, як Україна стала епіцентром ядерної катастрофи, всього три десятиліття тому…
Це змінило життя цілого покоління, зробило місто Прип'ять і 30 км поліських лісів навколо радіоактивними на тисячі років та пришвидшило розпад Радянського Союзу.
Сьогодні, один із ліквідаторів наслідків вибуху АЕС розповість нам свою історію. Гусєв Володимир Миколайович - керівник Всеукраїнської громадської організації інвалідів "Союз Чорнобиль України".
"Про саму новину ми дізналися по радіо, я на той час ще був курсантом Кам'янець-Подільського військово-інженерного командного училища. До нас в училище приїхали спеціалісти-надстроковики на перепідготовку. На той момент задіювали людей, які знаходилися у запасі: екскаваторщиків, бульдозеристів. Їх в буквальному сенсі перевчали працювати з інженерною технікою, навчання тривало дві неділі, опісля якого відправляли в зону АЕС.
Коли минуло 2 роки після техногенної катастрофи, 1988 році, мене відправили служити в місто Охтирку, Сумської області. На той час бригада була центрального Московського підпорядкування, яка задіювала офіцерів на різноманітних випробуваннях Радянського Союзу, в тому числі ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС . Офіцери, які там знаходилися були досить широкого плану дій, таким чином мене визвали до заступника командира бригади, який повідомив мені, що мене направляють на ліквідацію наслідків катастрофи.
На той момент, я був ще молодим лейтенантом та розумів небезпеку ситуації, але я не міг сказати "не можу/не хочу", було поняття "виконувати приказ". І коли поїхав я, минуло 2 роки з моменту вибуху, розумів, що люди живуть та сприймають все належним чином і люди, які виконували свій обов'язок, розуміли свою потрібність у цій ситуації.
Багато років поспіль, у Кам’янеці-Подільському організація "Союз Чорнобиль України" багато чого встигнула зробити, перш за все об’єднати людей. Ліквідатори зустрічаються двічі на рік на День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії Чорнобильськьої АЕС та на День пам’яті Чорнобильскої трагедії.
За 35 років з дня аварії на ЧАЕС зона відчуження стала зоною пристальної уваги не лише до тої проблеми, яка була, а й для туристів. Утім, туроператори, які роблять тури в Чорнобильську зону, вірять, що екскурсії ще відновляться. Аби людство пам’ятало про наслідки своїх помилок…"
Читайте також:"Освітні гойдалки: молодші школярі Кам'янець-Подільської громади знову на дистанційці".