Режисер Андрій Заєць: про хоббі, що принесло успіхи в кіноіндустрії

Андрій Заєць. Фото: із особистого архіву

Кінематограф для мене це не лише хобі, яким я займаюсь ще зі шкільних років, а й частина мого життя...

Створення авторських телевізійних і кінотеатральних проєктів, проведення тематичних заходів, кінопоказів, зйомка художніх і документальних стрічок, експериментальних аматорських короткометрівок і організація Міжнародного кінофестивалю "Бруківка" в Кам’янці-Подільському, який у 2021 році відзначатиме свою 5 річницю.

Цього року я вирішив більш професійно взяти участь у розвитку індустрії кіно в Україні: мене було обрано в експерти Українського культурного фонду в секторі "Аудіовізуальне мистецтво", де я оцінюю проєкти фільмів та серіалів, які можуть бути профінансовані до кінця року коштом державного бюджету.

Разом з Хмельницькою обласною державною адміністрацією працюю над створенням цієї весни "Хмельницької обласної кінокомісії", створенням каталогу локацій та сприятливих умов для національних та міжнародних кіностудій, яких ми будемо зацікавлювати в кіновиробництві на Хмельниччині та, що мені дуже приємно, на початку березня мене прийняли до лав Української кіноакадемії.

Українська кіноакадемія це об'єднання експертів та професіоналів у галузі кіно та кіновиробництва, засноване 2016 року з метою підтримки та розвитку сучасного українського кінематографа. З 2017 року проводить щорічне вручення Національної кінопремії "Золота дзиґа", що є нашим аналогом премії "ОСКАР".

До кіноакадемії беруть режисерів, продюсерів, актори, сценаристів, художників-постановників, операторів, діячів культури, які зробили великий внесок у розвиток національного кінематографа, дистриб'юторів, кінокритиків і керівників міжнародних кінофестивалів, які подали необхідний пакет документів та список досягнень з реалізованими проєктами у сфері кіно.

Одразу я не хотів подавати заявку на вступ і за останні 4 роки напрацював необхідний бекграунд в кіноіндустрії, власним коштом підтримав багатьох режисерів-переможців Кам’янець-Подільського кінофестивалю та сам, як учасник, взяв участь в кількох десятках закордонних фестивалів. У 2021 році наглядова рада Української кіноакадемії прийняли мою заявку одразу і це дає мені гарний стимул продовжувати цю діяльність і відповідальність за результати "Золотої дзиґи", адже в мене є право голосу у формуванні короткого списку (Short list) і переможців у 24 номінаціях із поданих на премію фільмів, прем’єри яких відбулися в період з 1 січня 2020 року до 28 лютого 2021 року включно.

У цьому році є багато планів як щодо створення нових фільмів, так і по кінофестивальній діяльності. Восени на Хмельниччину чекатиме одразу дві визначні кіноподії: І Хмельницький кінофестиваль, останній день якого відбудеться на День українського кіно в Кам’янець-Подільській Старій фортеці у вересні та V Ювілейний міжнародний кінофестиваль "Бруківка" з 18 по 20 листопада в Міському будинку культурі.

До того ж цього року виповнюється 10 років нашому студентському проєкту "Невгамовні", який я з однокурсниками, бувши студентами економічного факультету Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, знімали на 3 курсі й одразу перемогли на першому своєму кінофестивалі аматорського кіно, який називався "ДВЕРІ" і проходив у місті Рівному.

Ми збираємося з нашою старою командою в кінці весни зробити продовження зі свіжим поглядом та провести презентацією з панельною дискусією на Кам’янець-Подільському кінофестивалі. Також в листопаді цього року виконується 120 років з моменту відкриття першого стаціонарного кінотеатру в нашому місті та працюю над концепцією заходу щодо пам’ятної події.

Читайте також: "По вулиці Героїв Небесної Сотні горів багатоквартирний будинок".

13:03, 19 листопада