Бюджетні втрати від ковіду

Фото: "minfin.com.ua"

Пандемія серйозно вдарила по місцевим бюджетам. Її наслідки стави відчутними, підбиваючи фінансові підсумки 2020 року, і коронавірус продовжує змінювати витрати громад у 2021 році. Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан розповів, чому у місцевого самоврядування виникли непорозуміння із центральною владою та що зробила АМУ для громад.

Тоді як усі європейські держави почали фінансово підтримувати місцеве самоврядування, наша — всю відповідальність скинула вниз. Це вже було навіть не про "відкусити", а про "проковтнути". У місцевого самоврядування хотіли забрати 130 мільярдів гривень, але ми відбилися, втративши, зрештою, кілька десятків мільярдів, - наголосив Олександр Слобожан.

Цю ситуацію можна яскраво проілюструвати проаналізувавши витрати із бюджету Хмельницької міської ради.

У 2020 році ми змушені були витратити на боротьбу із пандемією понад 50 млн. грн. Закуповували обладнання, оновлювали інвентар, забезпечували заклади необхідними медикаментами і деззасобами. Понад 5 млн грн спрямували на муніципальні надбавки для медичних працівників, які опинились на передовій боротьби із пандемією. І це ще, далеко не кінець. У 2021 році уже передбачено більше 11 млн грн. Ще будуть виплати матеріальної допомоги тим, хто лікувався у стаціонарі (близько 2-3 млн грн) і ми готуємось до того, що ці видатки ще коригуватимуться у сторону збільшення, коли уточнюватимемо бюджет влітку, - підсумував голова Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України, міський голова Хмельницького Олександр Симчишин.

Крім того, у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) та запровадженням карантинних заходів, з метою підтримки суб’єктів малого та середнього бізнесу, внаслідок надання їм пільг по платі за землю, єдиному податку, платі за оренду комунального майна, платі за тимчасове користування місцями для розміщення зовнішньої реклами, платі за договорами про встановлення особистого строкового сервітуту, міський бюджет недоотримав за 2020 рік доходів в сумі 27,5 млн гривень, інформує Хмельницьке регіональне відділення Асоціації міст України.

Парламент раптом вирішив дати пільги бізнесу. Початкова ідея була дуже правильна: дати муніципальній владі право самостійно пройтися по КВЕДах і звільнити від податків тих, хто перебуває у критичній ситуації. Чому? Не тому, що мери такі добрі, а тому, що вони практики й розуміють: якщо цього ресторану зараз не підтримати, то він закриється і вже не підніметься. А це втрати бюджету в перспективі. Але потім, з ініціативи профільного комітету ВР, малих закрили на карантин, а великі мережі продовжували працювати. Ось тоді був перший шок на місцях і повне нерозуміння позиції Центру, - підкреслив Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

У Хмельницькій міській раді прогнозують, що у 2021 році бюджет територіальної громади втратить 9,6 млн грн доходів. Це передбачені законами України звільнення від сплати податків та плати за оренду комунального майна. Також сюди зараховують пільги, які своїм рішенням ухвалила міська рада: сплата земельного податку та орендної плати за землю для ринків і торгових майданчиків.

Разом у 2020 та 2021 роках бюджет міста втратив майже 180 мільйонів гривень.

Читайте також: "Публічне представлення виконання районного бюджету за 2020 рік".

13:03, 19 листопада