Учора, 25 лютого, у сесійній залі міської ради відбулося пресконференція представлення результатів лабораторного дослідження масла, що постачається у дитячі садочки міста, на жиро-кислотний склад.
Для початку визначимо, що таке пресконференція. Пресконференція (від англ. press-conference) - захід, що проводиться у випадках, коли є суспільно значуща новина, і організація або окрема відома особа, безпосередньо пов'язані з цією новиною, бажають дати свої коментарі з цього приводу, які були б цікаві та важливі для громадськості.
Сказати, що кам'янчани від заступника міського голови Василя Сукача отримали офіційні, розгорнуті, кваліфіковані відповіді? - Ні!
Чи була у Сукача мінімальна повага до кожного присутнього коментатора щодо теми? - Ні!
Можливо Василь Сукач та депутат від партії "Відродження" Валерій Слободян притрималися правил етики та без переходу на особисті? - І знову ж таки бінго: - Ні!
Пресконференція відбулася у вигідному світлі для влади та м'яко кажучи "затиканні рота" кожному, хто намагався висловити факти, які були б не на користь результатів аналізів масла.
А тепер щодо першопричини перевірки якості масла.
Після недавньої серії випусків "ТСН" українці дізналися про те, що в Україні третина вершкового масла - фальсифікат з немолочними жирами. Загроза споживання такого продукту - закупорення кровоносних судин в людському організмі, а відтак – поширення інфарктів та інсультів. У Кам’янці-Подільському теж виникли сумніви в якості масла, яке поставляється в навчальні заклади міста. Виробник цього масла - ТОВ "Вівальді Д", якого викрили на постачанні неякісного масла в інших областях України.
Виявляється, що і в 2019-му і 2020-му роках, за рішенням управління освіти та науки Кам’янець-Подільської міської ради, угоди на постачання масла укладались з цим виробником, виробничі потужності якого знаходяться у Новій Ушиці. З відкритих джерел стало відомо про існуючі кримінальні провадження щодо цього виробника.
4 лютого під час 86 сесії Кам’янець-Подільської міської ради голова фракції ВО "Свобода" Михайло Посітко закликав депутатів ініціювати перевірку якості цього масла. Однак депутатська більшість не проголосувала за це звернення, що викликало хвилю обурення серед кам’янчан.
На сесії міської ради Михайло Сімашкевич пообіцяв сам ініціювати перевірку молочних продуктів у навчальних закладах міста. 5 лютого на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук опублікував підписані документи, адресовані начальнику Кам'янець-Подільського міськрайонного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області А. Лавському та директору Хмельницької регіональної державної лабараторії Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту населення Л. Коломійцю.
6 лютого заступник міського голови Василь Сукач та очільник міського управління освіти та науки Сергій Мельник провели пресконференцію. 11 лютого на сторінці Кам’янець-Подільської міської ради повідомили, що фахівці Держпродспоживслужби відібрали зразки солодковершкового масла для експертизи.
За словами заступника міського голови Василя Сукача, продукція, зразки якої були відібрані фахівцями Держпродспоживслужби 11 лютого у трьох дошкільних навчальних закладах – ДНЗ №5, 18 і 23, відповідає вимогам ДСТУ.
Фото: Управління освіти і науки Кам'янець-Подільської міської ради
Через непрозорий спосіб проведення перевірки у кам’янчан виникли сумніви в чесності цих дій. З різних джерел надходила інформація про заміну окремої партії масла в садочках міста з метою отримання "потрібних" результатів експертизи.
12 лютого 2020 року батьківський актив, зі слів депутата партії ВО "Сводоба", у торгових точках міста придбав 2 зразки продукту "Масло. Коров’яче" 73% жирності виробника ТОВ "Вівальді Д", смт Нова Ушиця. Ці зразки в день закупки доставили у сертифіковану лабораторію міста Хмельницького.
14 лютого отримано висновок - Протокол №484-485 випробувань двох зразків з датами виробництва 16.01.2020 та 04.02.2020 року. Провівши випробування, експерти виявили неналежне співвідношення масових часток метилових ефірів жирних кислот, яке є ознакою фальсифікації жирової фази і масляної пасти із коров’ячого молока жирами немолочного походження.
Надійшов і лист-відповідь на звернення про проведення перевірки начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області Василя Грушка.
19 лютого, під час 87 (позачергової) сесії міської ради, голова фракції ВО "Свобода" закликав депутатів дати доручення управлінню освіти і науки Кам’янця-Подільського розірвати договір з виробником масла ТОВ "Вівальді Д". Але звернення депутати не підтримали.
25 лютого у сесійній залі Кам’янець-Подільської міської ради відбулась прес-конференція, на якій представники міської влади оприлюднили результати власної експертизи. Більшість присутніх на ній були працівниками освітніх закладів та комунальних підприємств міста. Від початку заходу заступник міського голови Василь Сукач, який очолював комісію з перевірки масла, намагався жорстко "диригувати" процесом, перебивати виступаючих, на свій розсуд давати слово виступу тим, кому вважав за потрібне.
Натомість Михайло Посітко, показав висновок "Незалежного центру лабораторних досліджень". У ньому йдеться, масло "Вівальді Д", яке було закуплено у закладах торгівлі Кам’янця-Подільського не відповідає нормам ДСТУ. Слід зазначити, що у роздрібній торгівельній мережі була відсутні партія масла датована 2 лютого. Цією датою оперувала комісія, при відборі зразків для аналізу. Навів депутат приклади висновків Держпродспоживслужби цілої низки областей (Вінницької, Житомирської, Кіровоградської), якими масло згаданого виробника визнано невідповідним до стандартів якості.
На що Василь Сукач відповів:
Після низки емоційних виступів депутатів міської ради від провладної більшості, які часто не стосувалися основної теми, та обурених громадян, заступник міського голови оголосив, роботу комісії закритою.
Гостро про враження від пресконференції, у соціальній мережі Фейсбук, висловилась голова ГО "Батьківська рада Кам'янця-Подільського Наталія Секридова:
Підсумовуючи результати дослідження якості масла "Вівальді Д", можна констатувати, що на користь версії фальсифікату свідчать висновки п’яти обласних управлінь Держпродспоживслужби, висновок незалежної лабораторії. На користь версії, що масло якісне – висновок Держпродспоживслужби Хмельницької області. На запитання до начальника управління освіти й науки міської ради чи купує він масло виробника "Вівальді Д", для власного споживання - відповідь була тиша.
Читайте також: "Кам'янчанин став призером Кубка Любарта з сумо".