В області обговорили стан природно-заповідної справи Хмельниччини

Фото: Хмельницька обласна державна адміністрація

26 листопада під час розширеного засідання колегії ОДА директор Департаменту природ­них ресурсів Тетяна Дзюблюк проінформувала щодо природно-заповідної справи у Хмельницькій області.

Природно-заповідний фонд області є унікальним оселищем рідкісних видів, більшість з яких охороняється на міжнародному та європейському рів­нях і становить особливу цінність за умов заповідання. Інформує Хмельницька обласна державна адміністрація.

Основу природно-запо­відного фонду області становлять об’єкти різних категорій: національні при­родні парки, заказники, пам’ятки природи, заповідні урочища зі збереженням природних угруповань та ландшафтів. До окремої категорії можна віднести парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва, дендрологічні парки, зоологічні парки та ботанічні сади.

Тетяна Василівна розповіла, що на сьогодні у структурі природно-заповідного фонду області нарахову­ється 522 об’єкти загальною площею 328493,48 гектара. Загальнодержавний статус надано 42 об’єктам природно-заповідного фон­ду, статус місцевого значення – 480.

До об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення належать: 2 національних природних парки, 25 заказників (10 ландшафтних, 1 лісо­вий, 9 ботанічних, 5 гідрологічних), 5 пам’яток природи (1 ботанічна, 1 гідроло­гічна, 3 геологічних), 1 ботанічний сад, 9 парків-пам’яток садово-парко­вого мистецтва.

До територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення включено: 1 регіональний ландшафтний парк, 133 заказники (18 ландшафтних, 27 лісових, 21 ботанічний, 6 загальнозоологічних, 10 орнітологічних, 3 ентомо­логічних, 47 гідрологічних та 1 загальногеологічний), 292 пам’ятки природи (17 комплексних, 213 ботанічних, 4 зоологічних, 13 гідрологічних, 45 геологіч­них), 20 заповідних урочищ, 1 ботанічний сад, 1 зоологічний парк, 5 дендроло­гічних парків та 27 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва.

Серед ключових об’єктів є: один із найбільших у Європі та найбільший в Україні національний при­родний парк "Подільські Товтри" загальною площею 261316 гектарів. Тери­торія парку повністю займає два адміністративних райони – Кам’янець-По­дільський і Чемеровецький, частково – Городоцький, та становить 12,67% від загальної території області.

Окрім перерахованих територій та об’єктів природно-заповідного фонду в області знаходяться 2 водно-болотних угіддя міжнародного значення – "Ба­кот­ська затока" площею 1590 га та "Пониззя річки Смотрич" площею 1480 га, створені з метою збереження біорізноманіття басейну річок Смотрич та Дніс­тер, а також охорони популяцій рідкісних водоплаваючих птахів на території Хмельницької області. Ці території відіграють важливу роль у збереженні лебедів-шипунів, коловодників болотяних, журавлів сірих, шулік та чайок, крім того, тут зростають рідкісні види рослин, занесені до Червоної книги України та Додатку ІІ до Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі.

Територія водно-болотних угідь Хмельницької області увійшла до складу націо­нального природного парку "Подільські Товтри".

На сьогодні в області винесено в натуру (на місцевість) межі 179 об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 15897 гектарів.

Директор Департаменту повідомила, що Програмою охорони навколишнього природного середовища Хмельниць­кої області на 2016-2020 роки передбачено здійснення заходів щодо утримання об’єктів природно-заповідного фонду та забезпечення дотри­мання заповідного режиму, у тому числі, розроблення землевпорядної доку­ментації (проєктів землеустрою з організації та встановлення меж територій природно-заповідного фонду) із встановлення меж у натуру (на місцевість) територій та об’єктів при­родно-заповідного фонду з метою збереження, відтворення та раціо­нального використання типових та унікальних природних комплексів.

Фото:Хмельницька обласна державна адміністрація

Читайте також: "У Кам'янці комісія з нагородження розглянула про присвоєння відзнаки "Честь і шана".

Некролог
20:05, 26 листопада