Як виглядає схема володіння землею в Україні у гендерному розрізі? У земельній сфері гендерним питанням у сфері власності на землю вперше почав займатися Держгеокадастр з 2017 року у рамках "Моніторингу земельних відносин". На його основі Катерина Івнінська та Віталій Данкевич проаналізували, як виглядає індекс гендерного розподілу земель в Україні. Повна версія аналізу доступна тут.
Загальна площа зареєстрованих земель приватної власності фізичних осіб, яку ми розглядаємо для цього аналізу, становить 31,5 млн га. З них у власності жінок перебуває 8 748 522 земельні ділянки загальною площею 16,7 млн га (53%), у власності чоловіків – 8 214 093 земельні ділянки площею 14,8 млн га (47%). Отже, жінкам належить на 534 тис. земельних ділянок (або на 1,9 млн га) більше, ніж чоловікам. Може скластися враження, ніби жінки в Україні є більшими землевласниками, однак тут не слід забувати про гендерний склад населення.
Уже багато років у структурі населення України переважають жінки; у 2017 році ця пропорція виглядала як 53,7% до 46,3%, а в абсолютних цифрах означала, що на території України проживало 22,65 млн жінок та 19,55 млн чоловіків. Таким чином, на кожних 100 жінок в Україні припадає 80,95 земельних ділянок, а на 100 чоловіків – 80,6. Щодо площ, то в середньому у власності 100 жінок перебуває землі майже стільки ж, як у 100 чоловіків – 168,0 га проти 168,8 га.
Саме показник у розрахунку на 100 осіб кожної статі і є визначальним для розуміння, хто в Україні «більший землевласник». Його можна розглянути в контексті місцевості проживання (район/місто) та областей.
Стан справ у регіонах
Якщо розглядати ситуацію за областями, то в Україні є лише 4 винятки, де жінки володіють в середньому більшою кількістю земельних ділянок, ніж чоловіки, – це Рівненська, Донецька, Волинська області та м. Київ (Рис. 1). Рекордсменом є Рівненщина – тут на кожні 100 жінок припадає на 4,6 земельних ділянки більше, ніж на таку саму кількість чоловіків.
У всіх інших 20 областях в середньому на 100 жінок припадає на 6,4 ділянки менше, ніж на таку ж кількість чоловіків. А найбільшою різниця на користь чоловіків є у Київській області – 18,8 земельних ділянок.
Рис. 1. Середньозважена кількість земельних ділянок у власності 100 жінок / чоловіків та відповідна різниця (значення по допоміжній осі), за областями, 2017
** відмінність середніх значень статистично значуща при 1%
* відмінність середніх значень статистично значуща при 5%
***Без даних щодо АРК
Якщо порівнювати площі земель (Рис. 1), видно, що в семи областях площа земель, якими в середньому володіють кожні 100 жінок, перевищує аналогічний показник щодо чоловіків. Найбільшою ця «матріархальна» різниця є в Івано-Франківській області – 82,3 га.
В інших областях за цим показником переважають чоловіки, і найбільш відчутним це переважання є у Кіровоградській, Дніпропетровській та Полтавській областях (100 чоловіків мають у власності відповідно на 28,9, 28,6 та 25,8 га більше, ніж 100 жінок).
Рис. 2. Середньозважена площа землі (га) у власності 100 жінок / чоловіків та відповідна різниця (значення по допоміжній осі), за областями, 2017
* відмінність середніх значень статистично значуща при 5%
** відмінність середніх значень статистично значуща при 1%
***без даних щодо АРК
Що означають ці цифри?
Попри деякий зсув у володінні земельними ресурсами на користь чоловіків, в Україні ситуація набагато краща, ніж у багатьох інших країнах. Загалом у світі, згідно з рейтингом UN Women, жінки складають менше 20% землевласників, а у країнах Північної Африки та Західної Азії – менше 5% власників сільгоспземель (згідно з дослідженням FAO за 2010-2011рр). Крім того, згідно з дослідженням World Bank Group "Women, Business and the Law 2018", у 39 з досліджуваних країн перевага у спадкуванні майна надається синам.
В Україні ж початковий розподіл сільськогосподарських земель під час розпаювання на початку 1990-х забезпечив відносну гендерну рівність серед їхніх власників. Розрахований індекс гендерного розподілу земель показав, що в середньому на території України спостерігається гендерна рівність у доступі до земельних ресурсів і зараз. Однак по суті цей показник відображає лише рівність у правах щодо спадкування земель сільгосппризначення та рівність у користуванні в несільгоспсегменті. Щодо власників сільгоспземель, то в умовах мораторію висновку щодо рівності у користуванні цим ресурсом ми зробити не можемо.
Запровадження повноцінного ринку землі підключить ринкові механізми, – зокрема, більш економічно активне і спроможне населення буде купувати землю у менш спроможного. Це сприятиме змінам у гендерному балансі як серед землевласників, так і серед землекористувачів. Відповідно, лише за умови уведення цього активу в ринковий обіг буде можливість оцінити рівність доступу до нього чоловіків та жінок.
"Vox Connector", спеціально для "3849.com.ua" - Сайту міста Кам'янця-Подільського.
Катерина Івінська, колишній консультант проекту
"Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні".
Віталій Данкевич, доктор економічних наук. Програма
"Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні".
Читайте також:"ТОП-7 новин тижня, які ви могли пропустити"