Хвиля гострих менінгітів у Кам'янці-Подільському

Із початком листопада на Кам’янеччині розпочалася хвиля гострих менінгітів.

На сьогоднішній день хвороба вклала на лікарняні ліжка 8 мешканців міста – 2-є хворих госпіталізовані у важкому стані у Хмельницьку інфекційну лікарню, інші шестеро лікуються у інфекційному відділенні Міської лікарні №1, повідомляє завідувач відділення організації епідеміологічних Кам’янець-Подільського міськрайонного відділу ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр А. Грицай МОЗ України".

Нагадаємо, що "3849.com.ua" минулого тижня повідомляв, що епідемії менінгіту у Кам'янці не зафіксовано.

Зазвичай у цей період року люди, а особливо діти, активно хворіють розмаїттям ентровірусних інфекцій, значна кількість вірусів, що входить у цю групу викликають різні за проявами хвороби – від легкого недомагання та недокучливої висипки до важких форм менінгіту. Нажаль, у нашому місті вірусологічні дослідження можна провести лише у приватних лабораторіях, та й коштують вони чимало, тому лікарі змушені діагностувати хворобу лише за клінічними ознаками. Та великий спектр клінічних симптомів найчастіше унеможливлює поставити точний діагноз хворому одразу. Ентеровірусна інфекція немає патогномонічних ознак – ознак притаманних лише цій інфекції. Лише сукупність симптомів, загальноклінічних, цитологічних лабораторних досліджень, інструментальних та інших обстежень дає можливість діагностувати саме ентеровірусну інфекцію у пацієнта.

Серед захворілих гострим менінгітом у Кам’янці – четверо дорослих та четверо дітей. Усім хворим проводилась спинно-мозкова пункція. Після цитологічного дослідження ліквору у 4-х хворих діагностовано серозний менінгіт (безпосередньо спричинений вірусами) та у інших – гнійний менінгіт. Важливо те, що у хворих із гнійними менінгітами самому менінгіту передували запальні захворювання верхніх дихальних шляхів – фарингіти, риніти тощо. Можемо припустити, що ці люди хворіли на легкі форми ентеровірусної інфекції, що призвело до порушення гематоенцефалічного бар’єру, зниження захисних механізмів в організмі та активації ендогенної бактеріальної флори – стрептококів, стафілококів тощо, які в свою чергу і спричинили запалення мозку – бактеріальний (гнійний) менінгіт. Необхідно зауважити й те, що у 4-х хворих гнійними менінгітами при бактеріологічному дослідженні мазків із носа та задньої стінки глотки виділені стрептококи. При цьому результати бакдослідження ліквору від’ємні – так звані асептичні менінгіти, що теж притаманні ентеровірусній інфекції.

У хворого із серозним менінгітом, що лікується у Хмельницькій інфекційній лікарні, проведено вірусологічне дослідження у вірусологічній лабораторії ДУ "Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України". В результаті досліджень на культурі клітин виділили нетипований ентеровірус. Це підтверджує припущення лікарів щодо ентеровірусної етіології кам’янецьких менінгітів.

Проаналізувавши всі 8 випадків гострих менінгітів у кам’янчан склалася характерна клінічна картина із спільними ознаками – це короткий продромальний період (1-2 дні), ознаки внутрішньочерепної гіпертензії – сильний головний біль, блювота центрального ґенезу, короткочасне підвищення температури тіла не вище 38 С, світлобоязнь, ригідність потиличних м’язів, позитивні менінгеальні знаки.

Вберегтися від ентеровірусної інфекції дуже важко, адже збудник – один із найстійкіших та найвитриваліших вірусів у довкіллі. Але загальноприйняті правила профілактики всіх респіраторних та кишкових інфекцій вірусної етіології, таких як дотримання особистої гігієни та чистоти приміщень в яких знаходимося, достатнє їх провітрювання, уникання людних місць в сезон активності вірусних інфекцій, своєчасне звернення за меддопомогою та ізоляція хворих із колективів – допоможуть вберегтися від некерованої інфекції.

Читайте також:"ТОП-7 новин тижня, які ви могли пропустити"