Вже почався грибний сезон в Україні. Зараз з'явилася величезна кількість найрізноманітніших грибів, як їстівних, так і отруйних. Варто відзначити, що отруїтися можна навіть їстівними грибами, якщо їх неправильно приготувати, або ж занадто багато з'їсти.
Отруєння такими неїстівними грибами, як блідою поганкою, мухомором білим і смердючим, сморжем і деякими іншими грибами – переважно смертельне, навіть за своєчасного надання медичної допомоги, повідомляє Держпродспоживслужба Хмельницької області, і подає поради, як запобігти отруєнню дикорослими грибами.
Зокрема, Держпродспоживслужба застерігає: не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах: безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль. Купуючи гриби, необхідно вимагати у продавців відповідні документи, що засвідчують їх якість та безпечність, зокрема експертні висновки акредитованих лабораторій на вміст радіонуклідів у продукції.
З метою безпеки для життя та здоров’я мешканців Хмельницької області Головне управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області просить дотримуватись наступних заходів безпеки:
Якщо пішли до лісу збирати гриби, то пам’ятайте:
- ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте;
- не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно-забруднених територіях;
- під час посухи грибів краще не брати взагалі – у спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини;
- уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі;
- не вживайте сирих грибів.
Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше трьох раз) протягом 30 хвилин. Готові страви з грибів зберігайте не більше доби на холоді в емальованому посуді.
Гриби – не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують грудьми.
Найотруйнішими є токсини блідої поганки, мухоморів білого і смердючого, сморжів і деяких інших грибів. Підступність їх у тому, що отрута, потрапивши до шлунку, протягом тривалого часу (до 3-ох діб) може не викликати жодних симптомів. Ознаки отруєння можуть проявитися лише тоді, коли у шлунку не залишиться жодного сліду від грибів, а людина вже й забуде, що їх їла.