При цьому лише невелика кількість установ може отримати замовлення на виконання наукового дослідження на конкурсній основі.
В Україні фінансування наукової сфери здійснюється двома шляхами: базовим та конкурсним. Головні розпорядники бюджетних коштів переважно надають замовлення науковим установам, що їм підпорядковані.
Таким чином в Україні здебільшого здійснюється базове фінансування наукової сфери, тобто пряме інституційне фінансування, що йде як на проведення досліджень, так і утримання інфраструктури, соціальне забезпечення працівників тощо. Конкурсне ж фінансування не перевищує 3% загального обсягу коштів, які спрямовують на науку.
Неурядовий та приватний сектор майже не залучають до досліджень
Важливим аспектом партнерства інститутів громадянського суспільства та держави є забезпечення участі неурядового та приватного секторів у державних конкурсах на проведення досліджень, формуванні дослідницьких політик та налагодженні міжнародного співробітництва у різних галузях.
Втім, на практиці, головні розпорядники коштів (замовники) не часто користуються таким партнерством. Вони щороку видають накази про формування тематики замовлення, про що інформують потенційних виконавців. Оскільки законодавство не визначає, які саме підприємства, установи чи організації вважаються "потенційним виконавцем", замовники повідомляють деталі зазвичай тим установам, які входять до сфери їхнього управління.
Конкурсний відбір за пріоритетними напрямами розвитку науки і техніки найчастіше проводить МОН України на підставі внутрішнього Наказу №192 від 09.02.2017 р. "Про затвердження Положення про проведення Міністерством освіти і науки України конкурсного відбору науково-технічних (експериментальних) розробок за державним замовленням". У конкурсі можуть брати участь підприємства, установи і організації незалежно від форм власності, що мають в наявності працівників відповідної кваліфікації, обладнання та матеріально-технічну базу у цій сфері.
Проте право на оголошення таких конкурсів мають і всі інші розпорядники коштів. Проблемою лишається низький рівень інформованості потенційних учасників про можливість участі у таких конкурсах, адже у більшості випадків оголошення розміщується лише на сайті розпорядника.
Фінансування досліджень на конкурсній основі законодавчо можливе, але не відпрацьоване
Грошове забезпечення наукової і науково-технічної діяльності здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів установ, організацій та підприємств, вітчизняних та іноземних замовників робіт, грантів та інших джерел, не заборонених Законом.
У 2015 році, з прийняттям Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", передбачили створення такої важливої інституції як Національний фонд фінансування досліджень. Його діяльність мала забезпечити доступність отримання фінансування науковими установами усіх форм власності. Проте Фонд створено лише в липні 2018 року, а свою діяльність він розпочне, ймовірно, лише з 2019 року.
Крім того, Кабінет Міністрів України повинен встановлювати Порядок проведення конкурсного відбору наукових і науково-технічних робіт, а також випадки, для яких проведення конкурсного відбору є обов’язковим. Проте до сьогодні такого Порядку не затверджено. Відтак конкурси проводяться переважно за відомчою ознакою та між установами, підпорядкованими конкретному замовнику.
Конкуренція – двигун прогресу
В Україні з'являється все більше аналітичних центрів. На сьогоднішній день кількість таких організацій різної форми власності сягнула до понад 150 одиниць. Це втричі більше, ніж у 2016 році,відповідно до інформації Інституту Лаудера Університету Пенсильванії.
Оскільки виконавцями наукових досліджень поки що є переважно установи, що належать до державної форми власності, виникає монополізація галузі досліджень за кошти державного бюджету. У зв’язку з цим існують значні фінансові ризики, наприклад, можливість завищення вартості робіт. Здорова конкуренція для державних установ з боку неурядового та приватного секторів змогли б їх значно мінімізувати.
Більше про державне фінансування досліджень можна дізнатися в аналітичному звіті.
Довідково: Дослідження проведене у рамках ініціативи "Державне фінансування досліджень", яке здійснюється ГО "Інститут аналітики та адвокації" за підтримки МФ "Відродження".
Прес-служба ГО "Інститут аналітики та адвокації"
Читайте також: "Стало відомо коли у Кам'янці відбудуться урочистості з нагоди Дня знань"