Суми в чеках почнуть заокруглювати від 1 липня цього року.
Національний банк України ухвалив рішення припинити карбування монет номіналом 1, 2, 5 та 25 копійок. Також від 1 липня 2018 року розпочнуть застосовувати механізм заокруглення загальних (у чеку) сум розрахунків за товари (роботи, послуги).
Про це сказав виконувач обов'язків голови Нацбанку Яків Смолій. Він уточнив, що ці копійки залишаться в обігу, але їх постійно будуть вилучати.
У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися
Згодом залишаться в обігу лише ті монети, що діляться на 10 – тобто 10 та 50 коп., а також 1-гривневі монети, а також нові обігові монети - 2, 5, 10 гривень.
Для спрощення розрахунків встановлюватимуться правила заокруглення загальної суми покупки:
сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в сторону зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в сторону збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.
Під час безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюватиметься.
У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а у разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві решту цими номіналами.
- Ціни від запровадження заокруглення не зміняться, а отже реалізація цієї ініціативи не призведе до подорожчання товарів та послуг. Запровадження правил заокруглення не матиме впливу на інфляцію як прямо, так і опосередковано, оскільки йдеться про правила заокруглення всіх товарів у чеку, а не про ціни на окремі товари, - запевнили в Нацбанку.
- Якщо екстраполювати ці рішення на сьогоднішню структуру готівки в обігу, з нього зникне майже 60% від загальної кількості монет в обігу – це понад 8 мільярдів монет дрібних номіналів. Водночас, більш ніж один мільярд банкнот буде замінено монетами (купюри номіналом 1, 2, 5 та 10 гривень поступово замінять монетами такого ж номіналу). Тож середня кількість монет, що припадають на одного українця, скоротиться вдвічі, а банкнот в обігу стане на 40% менше. І цей ефект ми побачимо вже через два-три роки, - сказав Смолій.
Він уточнив, що ці рішення НБУ спрямовані на підвищення зручності та спрощення повсякденного використання готівки українцями, а також на стимулювання безготівкових розрахунків у країні.
Водночас експерти не раз наголошували, що відмова від дрібних монет та внаслідок заокруглення спричинить швидше незначне зростання цін, ніж їхнє зменшення.