(Не) Стабільна гривня. Коливання обмінного курсу – справа сезонних чинників

Олена Білан, головний економіст інвестиційної компанії Dragon Capital.

Гривня поступово девальвує впродовж останніх місяців. Тільки за перші три тижні січня національна валюта відносно долара подешевшала на 78 копійок. Що відбувається і коли курс стабілізується? 

Ослаблення курсу гривні в грудні і січні пов'язане з сезонними факторами, такими як різке зростання бюджетних витрат в кінці року, активізація імпорту, зниження експорту сільськогосподарської продукції. З огляду на те, що населення і бізнес знають про таку сезонність, то зростає попит і на готівковий долар.

Надалі на валютний курс впливатимуть фундаментальні фактори і сезонні коливання. До фундаментальних факторів належить стан платіжного балансу, який, у свою чергу, залежить від світових цін на сталь, руду, зерно і нафту, а також від припливу капіталу в країну. Перспективи світової економіки та світових товарних ринків залишаються сприятливими і ставлення інвесторів до України позитивне. Тому, за відсутності негативних сюрпризів у світовій економіці і триваючому співробітництву України з МВФ, притоки і відтоки капіталу в країну будуть збалансовані.

Що стосується сезонних чинників, то як правило, валютний ринок стабілізується в лютому. Вже в березні-квітні починається тенденція до зміцнення гривні. Навесні стабілізується експорт і підвищується пропозиція готівкового долара, в тому числі від дрібних аграріїв, які починають фінансувати посівну кампанію.

Ближче до осені тренд розвертається і восени ми спостерігаємо ослаблення курсу.

В цьому році додатковим негативним фактором може стати підвищена невизначеність напередодні виборів, яка може посилити девальваційні очікування населення майбутньої осені та зими.

Але в цілому, ми не очікуємо різких змін курсу гривні в 2018 році і прогнозуємо, що він буде коливатися в діапазоні 26-29 грн/дол.

Vox Connector, спеціально для "3849.com.ua" - Сайту міста Кам'янця-Подільського.
економіка курс стабілізація