З першого січня 2018 року українські лікарні будуть зобов’язані забезпечувати пацієнтів стаціонару безкоштовними та ефективними ліками. Створенням їх списку займався експертний комітет з відбору та використання основних лікарських засобів, спираючись на модельний перелік ВООЗ і останні наукові дані (цю модель вже застосували 156 з 196 країн світу). Про це пише сайт «Сегодня».
Нова схема відпуску ліків мала запрацювати в вересні, але Кабмін переніс старт програми на 1 січня 2018 року. Таким чином адміністраціям медустанов створили умови сформувати свої списки і провести закупівлі. Ознайомитися з повним національним переліком ліків можна на сайті МОЗ.
З 1 січня, якщо раптом в лікарні знову вручать довгий список усього, що треба купити в аптеці, пацієнт має право запитати, чому медпрепарати не пропонують безкоштовно або чому лікар призначає те, чого немає в оновленому Нацпереліку.
Сам перелік буде оновлюватися щорічно.
МОЗ офіційно визнає: препарати, які всі ці роки закуповувала держава, не відповідають потребам пацієнтів. Про це йдеться у спеціальному зверненні на сайті відомства.
86% пацієнтів в 2016 році купували ліки власним коштом (дані USAІD / SIAPS Україна), а 43% госпіталізованих змушені продавати майно або влазити в борги, щоб покрити витрати на лікування, при тому, що паралельно держава витрачала на закупівлю нікому не потрібних ліків мільярди гривень щорічно, повідомяє портал "Новини України".
«Частина лікарів буде проти: новий Нацперелік обмежить можливість необґрунтованого призначення ліків, зокрема, так званих фуфломіцінів. У пацієнта з’явиться інструмент, щоб уточнювати: чому призначили препарат, якого немає в офіційному переліку? Чи виправдане його призначення?»- пояснює виконавчий директор БФ «Пацієнти України» Ольга Стефанишина і каже, що критики вже вистачає, але через це проходять всі країни.