Вперше за роки незалежності питання енергоефективності та переходу на альтернативні джерела енергії охопили всю країну, все суспільство. Населення активно займається енергозбереженням, бізнес встановлює нові теплові потужності, які працюють на альтернативних видах палива, банки фінансують «зелені» проекти тощо. Все це говорить про те, що в країні формується нова культура виробництва та споживання енергії.
Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) демонструють сьогодні чи не найяскравіші приклади скорочення споживання енергії та рахунків для мешканців. Їхні комунальні платіжки за тепло вдвічі менші, за такі ж квадратні метри у сусідніх не термомодернізованих будинках.
Ризикнувши, делеговані мешканцями керівники ОСББ взяли відповідальність на себе, скористалися урядовою програмою з енергозбереження, так званими «теплими кредитами», отримали підтримку місцевих програм енергоефективності та зуміли перетворити свої проблемні будинки на житло з комфортними умовами проживання та низькими платіжками за комунальні послуги. Вже є безліч прикладів.
З наведених даних чітко видно, що ОСББ, яке провело комплексну термомодернізацію свого будинку – утеплило стіни, встановило індивідуальний тепловий пункт та погодні регулятори, і принаймні загальнобудинковий тепловий лічильник, здатне значно – в рази – скоротити споживання, а головне вплинути на цифри в комунальних платіжках.
Сергій Савчук, голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, зауважує, що у приватному секторі, після комплексної термомодернізації будинку – утеплення, заміни вікон, модернізації систем опалення і вентиляції, – економія газу, а відповідно рахунку за спожиту енергію, може перевищувати 50%.
За період з грудня 2014 р. до лютого 2015 р. власник приватного домогосподарства з Кам’янця-Подільського, використовував 1300 м3 газу на опалення свого будинку. Після проведення утеплення будинку обсяг споживання газу за аналогічний період 2015-2016 рр. скоротився на 46% і склав лише 700 м3.
Підтримка енергомодернізації здійснюється не лише на урядовому рівні. В нашій області діє Регіональна програма підвищення енергоефективності Хмельницької області на 2011-2015 роки, дія якої продовжена до кінця 2016 року. Цією програмою передбачається фінансування з обласного бюджету відшкодування частини відсотків (15%) за наданні кредити населенню, ОСББ та ЖБК на впровадження енергоефективних та енергозберігаючих заходів. Рішенням сесії Хмельницької обласної ради від 20 жовтня 2016 року № 47-8/2016 на ці заходи виділено 290 тис. гривень.
За період січень-вересень 2016 року на реалізацію Регіональної програми використано 163,8 тис. грн. коштів обласного бюджету.
Крім зазначеного, з початку 2016 року програми «теплих» кредитів діють у Теофіпольському районі, обсяг фінансування – 100,0 тис. грн., у м. Хмельницькому – на заходи з підвищення енергоефективності на 2015-2017 роки передбачено 884,0 тис. грн., а також у м. Кам’янці-Подільському, де на 2016-2019 роки передбачено 498,0 тис. грн.