Приховали куб - сплатіть за десять: детально про санкції за втручання в роботу лічильників

Щовівторка на засіданнях комісії з розгляду питань безоблікового користування послугами з централізованого опалення, холодного, гарячого водопостачання КП «Міськтепловоденергія» розглядаються питання нарахування штрафних санкцій за самовільне втручання споживачів підприємства в роботу квартирних/будинкових засобів обліку.

Зокрема, несанкціоноване підключення до мереж водопостачання та водовідведення чи зняття контрольних пломб, що встановлені на водолічильниках, які найчастіше трапляються під час демонтажу споживачами лічильника для проведення періодичної повірки.

Варто пам’ятати, що такі випадки не лише завдають матеріальної шкоди підприємству, але й порушують чинне законодавство та тягнуть за собою накладення чималих штрафів. Аби застерегти кам’янчан від подібних санкцій, спробуємо надати роз’яснення з приводу відповідальності споживачів у випадку порушення правил користування системами водопостачання та водовідведення.

Облік відпущеної питної води та прийнятих стоків здійснюється виключно лічильниками, що занесені до Державного реєстру України або пройшли державну метрологічну атестацію. Нарахування за показаннями квартирних засобів обліку проводяться лише у разі здійснення обліку в усіх точках розбору води. Крім того, лічильники обов’язково мають бути взяті на абонентський облік. Для цього споживачеві необхідно звернутися до комунального підприємства з письмовою заявою для опломбування приладів обліку.

Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (наказ Міністерства питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 за № 190) визначено, що за цілісність та збереження засобів обліку, пломб і деталей пломбування, встановлених в місцях з’єднань засобів обліку, запірної арматури, манометра та іншого обладнання вузла обліку незалежно від місця його розташування відповідає споживач.

 Саме він має забезпечувати захист приміщень, де розташовані вузли обліку від потрапляння води чи шкідливого впливу, утримувати їх в належному стані та не допускати доступу до лічильників сторонніх осіб, окрім представників КП «Міськтепловоденергія» зі службовими посвідченнями.

У разі порушення цілісності пломб на засобах обліку, виявлення фактів штучного впливу на роботу лічильників комунальне підприємство має право вимагати від споживача проведення позачергової повірки з метою контролю правильності їх показів. Зазначимо, що в таких випадках позачергова повірка засобів обліку виконується за рахунок споживача. Знімати засоби обліку чи здійснювати заміну їх частин, змінювати місце положення, або ж знімати пломби лічильника має право лише виробник. Споживач же може здійснювати такі дії лише з його дозволу.

У п. 3.3 «Правил…» йдеться про те, що в разі самовільного приєднання та безоблікового водокористування виробник виконує розрахунок витрат води за пропускною спроможністю труби вводу при відповідній швидкості руху води в ній 2,0 м/с та дією її повним перерізом протягом 24 годин за добу. Розрахунковий період у цьому випадку встановлюється з дня початку такого водокористування.

Розглянемо детальніше приклад розрахунку витрат води та нарахування штрафних санкцій. При стандартному діаметрі труби 15 мм і максимальній швидкості води в ній 2 м/с, водоспоживання за відповідною формулою розрахунку становить 1,27 куб. м за годину. Відповідно, за добу споживання води становитиме 30,48 куб. м, а за місяць доведеться оплатити за 914 куб. м.

Отож, при затверджених на сьогодні тарифах на послуги водопостачання (7,38 грн.) та водовідведення (6,21 грн.), за несанкціоноване втручання в роботу засобів обліку доведеться сплатити 12 421,26 грн. за місяць. Якщо ж діаметр труби більший, або ж мова йде про гаряче водопостачання, сума до нарахувань буде ще більшою.

У разі виявлення порушень, пов’язаних з експлуатацією засобів обліку води (неробочий стан лічильника, зірвані пломби, відсутність тавра державного повірника), інспекція тепловодокористування КП «Міськтепловоденергія» фіксує їх у відповідному акті, що служить підставою для засідання комісії з розгляду питань безоблікового користування послугами з централізованого опалення, холодного, гарячого водопостачання. В її роботі безпосередньо бере участь і споживач, у якого були виявлені зафіксовані порушення.

Звертаємо увагу на те, що до споживачів, котрі до кінця листопада 2016 р. добровільно повідомлять про порушення чи втручання в роботу квартирних засобів обліку, санкції не застосовуватимуться.